mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dobry rok stref

Dobry rok stref

Rok 2005 był bardzo dobry dla SSE. W sumie wydano 180 nowych zezwoleń. Elastyczne rozwiązania prawne umożliwiły takie wyznaczanie granic stref, by uwzględnić sugestie inwestorów - podsumowuje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dobry rok stref

Główna idea tworzenia specjalnych stref ekonomicznych to zmniejszenie bezrobocia w wybranych regionach kraju poprzez uruchomienie nowych inwestycji, realizowanych dzięki odpowiednim zachętom finansowym ze strony państwa. Szacuje się, że 100 nowych miejsc pracy utworzonych w strefie generuje (w zależności od branży) od 50 do 100 nowych miejsc pracy. Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) zostały stworzone w celu:

  • przyspieszania rozwoju gospodarczego polskich regionów,
  • rozwoju i wykorzystania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej,
  • zwiększenia konkurencyjności produktów i usług,
  • zagospodarowania majątku poprzemysłowego i infrastruktury,
  • tworzenia nowych miejsc pracy.

Ważne dla inwestorów są także zobowiązania kraju, w którym inwestorzy realizują swoje projekty. Więksi inwestorzy uzyskują dodatkowe korzyści, jak np. zwrot kosztów szkolenia załogi. Nową szansę zyskały strefy po wejściu Polski do Unii. Stworzyło to nowe, dodatkowe gwarancje nie tylko dla dużych korporacji międzynarodowych, ale także dla bardzo wielu firm kooperujących.

Od prawie dwóch lat obserwowane jest ożywienie zainteresowania inwestorów realizacją projektów w strefach. W celu sprostania oczekiwaniom dużych koncernów zagranicznych, zamierzających inwestować w Polsce istnieje możliwość zwiększenia obszaru stref o 1675 ha. Oferta ta skierowana jest pod duże projekty inwestycyjne o nakładach nie mniejszych niż 40 mln euro albo utworzeniu co najmniej 500 miejsc pracy.

Większość stref będzie istnieć do 2017 roku. Polska liczy, że do tego czasu skorzysta z nich wielu kolejnych inwestorów.

Mapa gruntów na medal (2006-02-10)

Silniki - polska specjalność (2006-01-24)

Atrakcyjność inwestycyjna Polski (2005-12-21)

Tematy w artykule: SSE specjalna strefa ekonomiczna

Podobne wiadomości:

Atrakcyjność inwestycyjna Polski

Atrakcyjność inwestycyjna Polski

Aktualności 2005-12-21

Mapa gruntów na medal

Mapa gruntów na medal

Aktualności 2006-02-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fiat 500X po face liftingu
Fiat 500X po face liftingu
Fiat przeprowadził face lifting modelu 500X. Auto z zewnątrz zmieniło się nieznacznie, za to od strony technicznej całkiem sporo. Nowe są silniki, wyposażenie i wygląd kabiny.