mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dodatkowe hektary pod inwestycje

Dodatkowe hektary pod inwestycje

8 września br. wejdzie w życie ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych, na mocy której o 4 tys. ha (do 12 tys. ha) powiększy się obszar 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE). Nowe obszary wejdą w skład tych stref, które są zarządzane najefektywniej.

Dodatkowe hektary pod inwestycje

Nowelizacja umożliwia także nieodpłatne przekazywanie gruntów z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Mienia Wojskowego na rzecz spółek zarządzających strefami, co pozwoli na oferowanie inwestorom gruntów po obniżonej cenie oraz wprowadza zmiany w nadzorze właścicielskim. Przeniesiony on zostanie z Ministerstwa Skarbu Państwa na rzecz Ministerstwa Gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki szykuje również ustawę o zachętach dla inwestorów. "Przepisy te będą przede wszystkim porządkowały proces negocjacyjny z inwestorami zagranicznymi, wprowadzały instrumenty umożliwiające przygotowanie przez gminy terenów pod inwestycje oraz dawały możliwość zwolnienia inwestorów z niektórych opłat, np.: za przyłączanie mediów i zmianę sposobu zagospodarowania działek z leśnych i rolnych na tereny gospodarcze - dodał Kaczmarek.

Wiceminister Andrzej Kaczmarek podkreślił, że Polska Agencja Handlu i Inwestycji posiadać będzie większe uprawnienia niż dzisiaj ma PAIiIZ - jej zadaniem będzie wspieranie rozwoju nowych inwestycji. "Obecnie, praktycznie wszystkie duże projekty lokowane są w strefach, a więc prowadzone są przez PAIiIZ. Natomiast od 2007 r. zajmie się tym Agencja, w ścisłej współpracy z Zarządami stref. Ustawa o PAHiI jest już obecnie po I czytaniu w Sejmie. Mam nadzieję, że prace nad nią szybko się zakończą, mamy w tej kwestii duże poparcie rządu" - dodał wiceminister.
 
Po wstąpieniu do UE, Polska stała się dużo bardziej atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Znalazło to odzwierciedlenie w liczbie wydanych zezwoleń na inwestycje w 2005 r. oraz wzroście nakładów inwestycyjnych i wzroście zatrudnienia. W porównaniu z 2004 r. wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła o 29 proc., a liczba zatrudnionych osób aż o 50,5 proc.

Przeczytaj także:

Śląskie SSE w czołówce (2006-08-08)

Rekordowe inwestycje w 2006r (2006-06-30)

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r (2006-04-27)

Zamiast PAIiIZ będzie PAHiI (2006-04-19)

Włoski biznes na Śląsku (2005-11-22)

Atrakcyjność inwestycyjna Polski (2005-12-21)

 

 

Tematy w artykule: SSE gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.