mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dodge tuż przed inwazją

Dodge tuż przed inwazją

Model Caliber miał stanowić przyczółek na europejskim rynku amerykańskiej marki Dodge i, jak się okazało, skutecznie spełnił swoją misję. Teraz przyszedł czas na posiłki w postaci kolejnych dwóch modeli - Avenger oraz Nitro.

Dodge tuż przed inwazją

Dodge Caliber, wprowadzony do sprzedaży w ubiegłym roku przedstawiciel segmentu C, był pierwszym modelem tej marki na europejskim rynku, nie licząc sprowadzanych nieoficjalnie modeli Viper czy np. Ram. W tym gama Dodge'a powiększy się o większy nieco model Avenger (segment D) oraz średnich rozmiarów SUV-a Nitro.
 
Dzięki tym nowościom udział Chrysler Group (Chrysler, Jeep, Dodge) w rynku europejskim ma w 2009 roku wynieść 1,4%, ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2005. W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat samochody marki Dodge będą stanowić ok. 30% sprzedaży Chrysler Group poza kontynentem amerykańskim. W ubiegłym roku w USA Dodge był piątą największą marką, z ok. 6-procentowym udziałem w rynku. Globalna sprzedaż marki wyniosła 1,3 mln aut, z czego tylko nieco ponad 30 tys. poza Ameryką.
 
W Europie marka Dodge jest najbardziej popularna w Wlk. Brytanii (2.600 sprzedanych egzemplarzy modelu Caliber od lipca 2006 do lutego 2007). Następnymi pod względem wielkości są rynki francuski oraz niemiecki.
 
Największe nadzieje co do przyszłości Amerykanie wiążą z modelem Dodge Avenger . W Europie będzie on oferowany z trzema silnikami - dwoma benzynowymi 2,0 oraz 2,4 i jednym wysokoprężnym 2,0 pochodzącym od Volkswagena. I to właśnie na tę trzecią jednostkę najbardziej liczą włodarze firmy, oczekuje się, że w tej wersji sprzedanych będzie aż 70% wszystkich egzemplarzy. W zależności od jednostki silnikowej dostępne będą 5- i 6-biegowe manualne skrzynie biegów oraz jedna automatyczna (tylko w wersji 2,4). Ponieważ w Europie spore znaczenie przywiązuje się do bezpieczeństwa, lista wyposażenia w tym zakresie ma być dość długa i zawierać m.in. systemy ABS, ESP, BA, TSC, monitorowania ciśnienia w oponach, do sześciu poduszek powietrznych oraz alarm. Avenger czeka jeszcze na przeprowadzenie testów zderzeniowych, jednak według władz auto uzyska co najmniej wynik czterogwiazdkowy.
 
Z kolei Dodge Nitro  dostępny będzie w dwóch wersjach silnikowych - benzynowej 3,7 V6 205KM i turbodieslu 2,8 177KM oraz z manualną i automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście nie zabraknie także i napędu na wszystkie koła.
 
Czytaj także:

Dodge Caliber - TEST

Dodge Avenger: Kolejny Amerykanin w Europie (2006-09-21)

Dodge Nitro 2007 (2006-02-09)

Zobacz inne nowości A.D. 2007

 
 
 

 


Podobne wiadomości:

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Dodge Viper zniknie z rynku

Dodge Viper zniknie z rynku

Samochody luksusowe 2015-10-14

Komentuj:

~Biedny Mis 2007-03-23

Dlaczego nie ma w ofercie Charger'a? Jak stawiac na dziwolagi z USA to to jest super auto.

~seeker 2007-03-23

No niestety amerykanie nie zrozumią że w europejskich realiach nie liczy się tylko wygląd zewnętrzny. Ważny jest aspekt wnętrza i jego jakość a to plastikowym wnętrzom Dodga jeszcze dużo brakuje. Tak pomyślałem że Dodge jeśli chce bardziej reklamowac markę niech wpuści na rynek Dodge'a Sprintera i z Mercedesem tworzyć podobny duet jak Peugeot i Citroen w przypadku Partner/Berlingo ;)

~benio 2007-03-23

dodge fajowa marka, fajowe samochody, tylko moglyby byc ciut tansze, w Stanach tak dobrze sie sprzedaje bo to sa stosunkowo tanie auta, niczym skoda w Europie, nie porownuje tu marek absolutnie, tylko i wylacznie poziom cen do sredniej na rynku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.