mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dolny Śląsk - ulubieniec światowych koncernów

Dolny Śląsk - ulubieniec światowych koncernów

Łatwiej stąd dostać się do Berlina i Pragi niż do Warszawy. Zagranicznym firmom to odpowiada - ciągną na Dolny Śląsk jak pszczoły do miodu. Jak szacuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, w najbliższych latach nowe inwestycje w aglomeracji wrocławskiej wyniosą 4 mld euro. Dzięki nim powstanie przynajmniej 40 tys. nowych miejsc pracy.

Dobra komunikacja z Europą to jeden z najważniejszych atutów regionu, który najbardziej skorzystał na przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Jednak już przed akcesją Dolny Śląsk przyciągał zagraniczne inwestycje jak żadne inne województwo. To zasługa licznych specjalnych stref ekonomicznych, które kusiły zagraniczny kapitał 10letnimi zwolnieniami podatkowymi. To również efekt niebanalnych pomysłów na promowanie regionu.

Na początku lat 90. Ryszard Chomicz, wójt malutkich Kobierzyc pod Wrocławiem, wynajął helikopter, zrobił zdjęcia autostradowego węzła bielańskiego i rozesłał je do inwestorów na całym świecie. Wszyscy pukali się w czoło, a tymczasem u wójta pojawili się Cadbury, Cargill, Ikea i kilkanaście innych koncernów. Kobierzyce wkrótce stały się jedną z najbogatszych gmin w Polsce.

Marketing województwa opłacił się. To właśnie Dolny Śląsk wybrały koncerny motoryzacyjne: Toyota, Volkswagen, Volvo, FaureciaYagi, NSK Steering Systems,Sanden, Voss Automotive Poland. Na ogromną, wartą 430 mln euro, inwestycję zdecydował się koreański LG Philips, który przyciągnął na Dolny Śląsk współpracujące koncerny - 3M, Toshibę i najprawdopodobniej JVC. Na Dolnym Śląsku powstały wreszcie fabryki branży AGD: Elektroluksu, Whirlpoola, FagorMastercook.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego na Dolnym Śląsku działa 5217 podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału zagranicznego, co stawia region na czwartym miejscu w kraju.

Jak szacuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, w najbliższych latach nowe inwestycje w aglomeracji wrocławskiej wyniosą 4 mld euro. Dzięki nim powstanie przynajmniej 40 tys. nowych miejsc pracy. Ambicją władz Wrocławia jest przekształcenie miasta w centrum biznesu opartego na wiedzy. Pierwszą inwestycją, która pasowała do tej koncepcji, było centrum oprogramowania Siemensa. Potem z europejskim centrum obsługi księgowej zjawił się Hewlett-Packard i inne koncerny zajmujące się obsługą biznesu: Volvo IT, KPIT Cummins, Diehl, General Electric, UPS.


Zobacz kto z sektora motoryzacyjnego zainwestował na Dolnym Śląsku

Zobacz jakie inwestycje drogowe są realizowane na Dolnym Śląsku

Przeczytaj także:

Śląskie SSE w czołówce (2006-08-08)

 

 

 

 

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Komentuj:

~łoś superktoś 2006-11-24

niestety monokultura LCD sie robi :/ a monokultury w zatrudnieniu ten kraj juz niedawno przezywal

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando