mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Drobne stłuczki bez policji

Drobne stłuczki bez policji

Od dzisiaj (9 marca) wchodzi w życie znowelizowana ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dzięki poprawce jednego artykułu uczestnicy drobnych kolizji drogowych nie będą już zmuszeni do każdorazowego zawiadamiania policji.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (w skrócie ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych) zawierała problematyczny artykuł 16. Zawarty w nim zwrot "w szczególności" przed wyliczeniem przypadków, gdy kierowca jest zobowiązny do powiadomienia policji, był podstawą do interpretacji, przede wszystkim przez firmy ubezpieczeniowe, iż w każdym zdarzeniu drogowym konieczna jest obecność policji. W przeciwnym razie ubezpieczony miał duże problemy z egzekucją odszkodowania.

Znowelizowana ustawa z 29 stycznia 2004 roku zawiera zmieniony właśnie ten artykuł, a dokładnie art. 16, ust.1 pkt 3. Otrzymuje on brzmienie: "niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo".

Oznaczo to, iż obowiązek powiadomienia policji pozostaje w przypadku wypadków drogowych, w których są ranni lub zabici, a także gdy doszło do popełnienia przestępstwa, czyli np. gdy kierujący jest pod wpływem alkoholu. Nie będzie za to konieczności wzywania przedstawicieli prawa przy zwykłych stłuczkach. W celu starania się o odszkodowanie wystarczy sporządzenie oświadczenia podpisanego przez obie strony zawierającego opis zdarzenia wraz z danymi i numerem polisy sprawcy kolizji.

Ustawa została opublikowana 23 lutego w Dzienniku Ustaw nr 26 z 2004 roku i po 14 dniach, czyli 9 marca, wchodzi w życie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!