Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Drogo to dopiero może być

Drogo to dopiero może być

Ceny ropy znów biją rekordy. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie spowodowała, iż na giełdzie w Londynie baryłka ropy naftowej była bardzo bliska ceny 76 dolarów.

Drogo to dopiero może być

A jeszcze na początku tygodnia ropa kosztowała około 73 dolarów. W czwartek jej kurs osiągnął już 75,89 USD i potem nieznacznie spadł do 75,83 USD. Niemal codziennie w takiej sytuacji pada pytanie o to, kiedy pęknie granica ceny i na giełdzie w Londynie ropa będzie kosztowała 80 dolarów.
 
Do czynników czysto ekonomicznych, które jeszcze niedawno miały główny wpływ na cenę, dołączyły teraz polityczne i to one zaczęły rządzić rynkiem surowców. W tym tygodniu ropa drożeje w związku z wiadomością o działaniach zbrojnych Izraela w Libanie. Nie bez znaczenia były też dane o spadku zapasów ropy i benzyny w USA.
 
Krajowy rynek paliw reaguje na zmiany cen na giełdzie londyńskiej z pewnym poślizgiem, dlatego też o optymizm w najbliższych dniach nie będzie łatwo. W ciągu tygodnia benzyny podrożały o 20-38 zł w handlu hurtowym, w przeciwieństwie do cen oleju napędowego, które spadły średnio o 35 zł. 

W przekroju miesiąca ceny detaliczne benzyny wzrosły o 17-22 grosze. Receptą dla osób wybierających się autem na wakacje jest w takim przypadku znalezienie w okolicy stacji paliw, które oferuję nieco niższe ceny. Zawsze też istnieje możliwość pozostawienia samochodu i udanie się na wyjazd wakacyjny środkami komunikacji publicznej. Jednak na taki krok bardzo trudno zmotoryzowane osoby namówić.
 
Z krótkoterminowych analiz wynika, że od najbliższej soboty obie polskie rafinerie zmienią ceny na swoje paliwa. Podrożeją zarówno benzyny jak i oleje. Największe wahania będą widoczne w Grupie Lotos, która może od jutra podnieść ceny benzyn aż o 45 zł na 1000 litrów, ceny hurtowe olejów będą wyższe o około 40 zł. W Orlenie skala zmian cen będzie mniejsza, maksymalnie 14-19 zł na benzynach.
 
O tym, jak ukształtują się w dalszej perspektywie ceny paliw możemy przekonać się już w poniedziałek. Kolejną psychologiczną barierą na giełdzie w Londynie jest granica 80 dolarów za baryłkę. Jeśli zostanie ona pokonana, to być może już niedługo polscy kierowcy po raz pierwszy zobaczą na stacjach paliw cenę 5 zł za litr benzyny.
 


Podobne wiadomości:

Benzyna będzie drożeć

Benzyna będzie drożeć

Aktualności 2016-04-04

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Komentuj:

~piotrek 2006-07-17

Niestety, nieuchronne jest, że coraz więcej bedzie się płacić za paliwa. Ropy naftowej nieprzybywa, geologia jest nieubłagana a mzonki o biopaliwach to "gruszki na wierzbie". W tym roku 6 złotych, w przyszłym 8 złotych, itd.... Pozdrawuam malkontentów;)

~realista 2006-07-14

jak tak dalej pojdzie, to w koncu ktos nei wytrzyma i wyjdzie na ulice, obym sie mylil, ale taki scenariusz wydaje sie coraz bardziej prawdopodobny

~alek 2006-07-14

no tak 5 zł za litr, to niedlugo wyprawa samochodem bedzie drozsza niz lot samolotem i to biznes klasą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj