mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Drogo to dopiero może być

Drogo to dopiero może być

Ceny ropy znów biją rekordy. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie spowodowała, iż na giełdzie w Londynie baryłka ropy naftowej była bardzo bliska ceny 76 dolarów.

Drogo to dopiero może być

A jeszcze na początku tygodnia ropa kosztowała około 73 dolarów. W czwartek jej kurs osiągnął już 75,89 USD i potem nieznacznie spadł do 75,83 USD. Niemal codziennie w takiej sytuacji pada pytanie o to, kiedy pęknie granica ceny i na giełdzie w Londynie ropa będzie kosztowała 80 dolarów.
 
Do czynników czysto ekonomicznych, które jeszcze niedawno miały główny wpływ na cenę, dołączyły teraz polityczne i to one zaczęły rządzić rynkiem surowców. W tym tygodniu ropa drożeje w związku z wiadomością o działaniach zbrojnych Izraela w Libanie. Nie bez znaczenia były też dane o spadku zapasów ropy i benzyny w USA.
 
Krajowy rynek paliw reaguje na zmiany cen na giełdzie londyńskiej z pewnym poślizgiem, dlatego też o optymizm w najbliższych dniach nie będzie łatwo. W ciągu tygodnia benzyny podrożały o 20-38 zł w handlu hurtowym, w przeciwieństwie do cen oleju napędowego, które spadły średnio o 35 zł. 

W przekroju miesiąca ceny detaliczne benzyny wzrosły o 17-22 grosze. Receptą dla osób wybierających się autem na wakacje jest w takim przypadku znalezienie w okolicy stacji paliw, które oferuję nieco niższe ceny. Zawsze też istnieje możliwość pozostawienia samochodu i udanie się na wyjazd wakacyjny środkami komunikacji publicznej. Jednak na taki krok bardzo trudno zmotoryzowane osoby namówić.
 
Z krótkoterminowych analiz wynika, że od najbliższej soboty obie polskie rafinerie zmienią ceny na swoje paliwa. Podrożeją zarówno benzyny jak i oleje. Największe wahania będą widoczne w Grupie Lotos, która może od jutra podnieść ceny benzyn aż o 45 zł na 1000 litrów, ceny hurtowe olejów będą wyższe o około 40 zł. W Orlenie skala zmian cen będzie mniejsza, maksymalnie 14-19 zł na benzynach.
 
O tym, jak ukształtują się w dalszej perspektywie ceny paliw możemy przekonać się już w poniedziałek. Kolejną psychologiczną barierą na giełdzie w Londynie jest granica 80 dolarów za baryłkę. Jeśli zostanie ona pokonana, to być może już niedługo polscy kierowcy po raz pierwszy zobaczą na stacjach paliw cenę 5 zł za litr benzyny.
 


Podobne wiadomości:

Będą podwyżki cen paliw

Będą podwyżki cen paliw

Finanse i prawo 2016-02-10

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Lukoil sprzedaje swoje stacje w Polsce

Aktualności 2016-02-06

Komentuj:

~piotrek 2006-07-17

Niestety, nieuchronne jest, że coraz więcej bedzie się płacić za paliwa. Ropy naftowej nieprzybywa, geologia jest nieubłagana a mzonki o biopaliwach to "gruszki na wierzbie". W tym roku 6 złotych, w przyszłym 8 złotych, itd.... Pozdrawuam malkontentów;)

~realista 2006-07-14

jak tak dalej pojdzie, to w koncu ktos nei wytrzyma i wyjdzie na ulice, obym sie mylil, ale taki scenariusz wydaje sie coraz bardziej prawdopodobny

~alek 2006-07-14

no tak 5 zł za litr, to niedlugo wyprawa samochodem bedzie drozsza niz lot samolotem i to biznes klasą

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.