mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Drugie miejsce wystarczyło

Drugie miejsce wystarczyło

Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara) zajął drugie miejsce w samochodowym Rajdzie Korsyki i na dwie eliminacje przed zakończeniem sezonu zapewnił sobie tytuł mistrza świata.

Zespół Citroena, dzięki bardzo dobrej postawie drugiego kierowcy - Carlosa Sainza, zapewnił sobie końcowe zwycięstwo w klasyfikacji konstruktorów. Do zakończenia mistrzostw pozostały dwie eliminacje - Rajd Sardynii i Rajd Australii. Loeb jest drugim Francuzem, który został rajdowym mistrzem świata. Poprzednio w 1994 roku dokonał tego startujący Toyotą Celicą Didier Auriol. Loeb w tym sezonie zwyciężył w Rajdzie Monte Carlo, Szwecji, Cypru, Turcji i Niemiec.

Przed Rajdem Korsyki teoretyczne szanse na dogonienie Francuza miał już tylko ubiegłoroczny mistrz świata Norweg Petter Solberg. Pojechał jednak poniżej oczekiwań, a piąta pozycja, którą zajął, oznacza, że nie może być jeszcze pewny nawet drugiego miejsca.

Martin (ford Focus) był na Korsyce bezkonkurencyjny. Wygrał 7 z 12 odcinków specjalnych, w tym trzy ostatnie. Loeba wyprzedził o ponad dwie minuty, a trzeciego Hiszpana Carlosa Sainza (Citroen Xsara) o prawie trzy. Po dwóch dniach realne szanse na dogonienie Estończyka miał już tylko jadący Fordem Focusem belgijski kierowca Francois Duval. Jednak już na pierwszym niedzielnym oesie samochód Belga odmówił posłuszeństwa i Duval musiał się wycofać z Rajdu.

19. miejsce zajął jedyny startujący w Rajdzie Korsyki Polak, Tomasz Kuchar (Mitsubishi Lancer). W klasyfikacji PWRC (Mistrzostw Świata Samochodów Produkcyjnych) załoga Kuchar/Gerber po kłopotach na pierwszych odcinkach zajęła szóste miejsce i zdobyła kolejne trzy punkty w klasyfikacji generalnej. obecnie polska załoga zajmuje 11. miejsce w tej kategorii.