mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dublet Citroena na rozpoczęcie sezonu!

Dublet Citroena na rozpoczęcie sezonu!

Tak samo jak w 2007 r., dwa Citroeny C4 WRC Sebastiena Loeba oraz Dani Sordo zajęły dwa pierwsze miejsca w Rajdzie Irlandii - pierwszej eliminacji tegorocznego cyklu o Rajdowe Mistrzostwo Świata

Dublet Citroena na rozpoczęcie sezonu!

Od czasu objęcia prowadzenia w klasyfikacji generalnej rajdu w piątek w południe, pięciokrotni mistrzowie świata stopniowo powiększali swoją przewagę nad konkurentami. Dzięki świetnej postawie drugiej załogi zespołu, Citroen może zapisać na swoim koncie maksymalną liczbę punktów w klasyfikacji konstruktorów Rajdowych Mistrzostw Świata.

Po dwóch dniach nieprzerwanej ulewy na zimnym niebie Irlandii Północnej pojawiło się słońce. Na chwilę przed wyjazdem z parku serwisowego w Sligo nikt nie miał pewności, jakie opony wybrać - pozostać na śniegowych Pirelli Sottozero, które sprawdzały się od piątkowego południa, czy zdecydować się na asfaltowe PZero? Po przeanalizowaniu dostępnych informacji, załogi i technicy zgodzili się, że lepiej nadal stawiać na Sottozero. "Gdyby zależało nam na poprawie osiągów, na pewno na te mokre drogi wolałbym PZero" – komentował Didier Clément, odpowiedzialny za przygotowanie Citroenów. "Jednak przy przewadze Sebastiena i Daniego rozsądniej było uznać, że priorytetem jest bezpieczeństwo".

Trzeci, ostatni dzień rajdu podzielony był na dwie części: poranną pętlę trzech odcinków specjalnych (Geevagh, Arigna i Lough Hill), rozgrywanych tuż pod Sligo oraz dwa inne, nowe odcinki (Donegal Bay i Donegal Town).

Wracając do parku serwisowego po pierwszej pętli Sebastien Loeb wydawał się zadowolony, że nie stracił więcej niż kilka sekund ze swojej sporej przewagi nad Mikko Hirvonenem (Ford Focus), jadącym na oponach PZero. "Szczerze mówiąc, liczyłem się tym, że stracę więcej do Mikko! Jednak wykorzystywałem moje opony do granic ich możliwości, czując, że w tych warunkach mocniej cisnąć na nich się nie da".

Znaczna przewaga czasowa pozwoliła kierowcom Citroen Total World Rally Team pojechać dwa ostatnie odcinki w Donegal nieco spokojniej. Zwyciężając w Irlandii, Sebastien Loeb i Daniel Elena zapisują na swoim koncie trzynaste zwycięstwo z rzędu w rajdzie na nawierzchniach asfaltowych, w tym dziesiąte na C4 WRC.

Podwójne zwycięstwo na początek tego sezonu to bardzo cenna zaliczka, szczególnie dlatego, że w tym roku czeka nas zaledwie 12 rund, w tym tylko dwie w pełni asfaltowe. Każdy więc błąd może w tym sezonie kosztować znacznie drożej.

W sumie w Rajdzie Irlandii Loeb zwyciężył 11 OS-ów, M. Hirvonen - 5, a jeden (pierwszy) - J.M. Latvala (Ford Focus).

Klasyfikacja końcowa na mecie Rajdu Irlandii:
1. Loeb/Elena Citroen C4 2.48.25,7
2. Sordo/Marti Citroen C4 +1.27,9
3. Hirvonen/Lehtinen Ford Focus +2.07,8
4. Solberg/Menkerud Ford Focus +6.32,4
5. Atkinson/Prevot Citroen C4 +7.51,9
6. Ogier/Ingrassia Citroen C4 +10.44,0
7. Wilson/Martin Ford Focus +11.23,8
8. Qassimi/Orr Ford Focus +14.07,9
9. Boland/Morrissey Subaru Impreza +15.23,4
10. Aava/Sikk Ford Focus +15.35,4

Tematy w artykule: WRC

Podobne wiadomości:

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Citroen C3 WRC - podobny do drogowej wersji

Aktualności 2016-04-19

W 2009 r. bez Suzuki!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~kolo 2009-02-02

To już się robi nudne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando