mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwa autobusy i tramwaj

Dwa autobusy i tramwaj

Niemiecki instytut technologiczny Fraunhofer prowadzi badania i prace rozwojowe nad nowym pojazdem koncepcyjnym dla miejskich aglomeracji o nazwie Autotram. Nowatorski, prawie 36-metrowy pojazd jest połączeniem tramwaju i autobusu.

Dwa autobusy i tramwaj
Autotram składa się z dwóch autobusów, których tylne części połączone są ze sobą za pomocą kołnierza przegubowego. W ten sposób konstruktorzy stworzyli pojazd przypominający tramwaj, który jest w stanie pojechać w skrajnych kierunkach bez konieczności zawracania. Główna różnica jest taka, że Autotram nie porusza się po szynach lecz na zwykłych kołach. Co ciekawe w przypadku kiedy na danej trasie przejazdu spodziewać się można mniejszej ilości pasażerów wówczas oba autobusy można odłączyć od siebie.

Nowoczesny pojazd musi mieć równie nowoczesną jednostkę napędową. Autotram wyposażony został w silnik Diesla z napędem hybrydowym. Jego moc kształtuje się na poziomie 245 KM. Dzięki specjalnym bateriom gromadzącym energię, moc silnika w przypadku ruszania może wzrosnąć nawet do 272 KM. Podobnie jak w innych „hybrydach” ładowanie baterii odbywa się podczas hamowania.

Czytaj także:

Super-autobus 2006-10-13
Tematy w artykule: Autotram

Podobne wiadomości:

Super-autobus

Super-autobus

Aktualności 2006-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.