Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwa klasyki Chryslera w rajdzie Mille Miglia

Dwa klasyki Chryslera w rajdzie Mille Miglia

Udział dwóch klasycznych samochodów marki Chrysler w jednym z najsłynniejszych rajdów drogowych świata to dla Chrysler Group swoista powtórka z historii europejskiego sportu motorowego.

Dwa klasyki Chryslera w rajdzie Mille Miglia

W 1000-milowym rajdzie Mille Miglia 2005, który trwać będzie od 19 do 22 maja wystartują dwa klasyki tej marki: Chrysler 77 Roadster z roku 1930 oraz Chrysler Saratoga coupé z 1951. Rajd rozpocznie się i zakończy we włoskim mieście Brescia, przebiegając przez Farrarę i Rzym, a uczestniczyć w nim będą wyłącznie samochody powstałe i jeżdżące w latach 1927 – 1957, tj. okresie odbywania się autentycznych zawodów.

Miejsce za kierownicą Chryslera Saratoga zajmie wiceprezes ds. światowej sprzedaży i marketingu - Joe Eberhardt. Chryslera 77 Roadster prowadzić będzie dyrektor światowej sprzedaży i marketingu Thomas Hausch. Towarzyszyć im będą zagraniczni dziennikarze. 

Roadster jest w prostej linii następcą samochodu, który Walter P. Chrysler obdarzył swym nazwiskiem w roku 1924. Produkowany w roku 1930 Model 77 miał silnik sześciocylindrowy o pojemności 4,4 litra i mocy 93 KM, czterostopniową skrzynie biegów, hamulce hydrauliczne i ważył 1.591 kg. Nic więc dziwnego, iż samochody Chryslera serii 70, sprzedawane ówcześnie za 1.665 dolarów szybko zdobyły przydomek "Bentleya dla ubogich".

Chrysler Saratoga z 1951 roku zajął 11 miejsce w słynnym meksykańskim rajdzie Carrera Panamericana. Podobny samochód z 1953 roku,  prowadzony przez Paula Frere i Andre Milhoux wziął udział w Mille Miglia 1953. Oba te samochody napędzane były silnikami Chryslera V-8 HEMI z 1951 roku. Przy pojemności 5,4 litra rozwijały one moc 180 KM i zapewniały prawdziwie sportowe osiągi ważącym 1.791 kg pojazdom, oferowanym ówcześnie za niewygórowaną cenę poniżej 3.000 dolarów.

Udział Chrysler Group w rajdzie Mille Miglia zbiega się z debiutami nowych samochodów tej marki w Europie. Najnowszy z nich – Chrysler 300, dostępny także z silnikiem 5,7-litrowym HEMI V-8 Magnum wszedł na rynek w 50 rocznicę narodzin pojazdów pierwszej serii 300 w USA.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj