mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show

KAI i Vision Coupe – to nazwy konceptów, które Mazda zaprezentowała na salonie samochodowym w Tokio. Łączy je nietuzinkowa uroda.

Dwa koncepty Mazdy na targach Tokio Motor Show
Pierwszy z nich jest zapowiedzią nowej Mazdy 3. Auto ma wyznaczać trendy dla marki zarówno pod kątem designu, jak i technologii. Nadwozie przeszło ewolucję, która przez producenta jest nazywana kolejnym krokiem w rozwoju stylistyki KODO – hasła reklamowego Mazdy mówiącego o „duszy ruchu”. Koncept charakteryzuje się brakiem przetłoczeń bocznych, potężnym przednim grillem i zupełnie nowym kształtem tylnych świateł. Sportowe akcenty, takie jak dokładka na przednim zderzaku czy tylna lotka, pozwalają liczyć na to, że w gamie pojawi się wersja MPS – czyli odmiana, której w aktualnej generacji zabrakło.
 
Z kolei wśród jednostek napędowych czeka nas rewolucja. Nowy kompakt będzie pierwszym modelem Mazdy wykorzystującym technologię SkyActiv-X. Nazwa ta skrywa prawdziwie nowatorskie rozwiązanie – silniki benzynowe o zapłonie samoczynnym. Taka konstrukcja ma pozwolić na redukcję spalania nawet o 30%, przy jednoczesnym wzroście momentu obrotowego o taką samą wartość. Mazda twierdzi, że jednostki nowej generacji będą łączyć w sobie zalety silników benzynowych i wysokoprężnych.
 
Projekt wnętrza stawia na prostotę i minimalizm – sportowy charakter wprowadzają jedynie chromowane listwy i czerwone akcenty. Liczbę fizycznych przycisków ograniczono do minimum, a punktem centralnym kokpitu jest ekran multimedialny. Został on bardzo zgrabnie wkomponowany w deskę rozdzielczą, a szczególne wrażenie robi jego szerokość. Trudno jednak przewidzieć, czy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do produkcji seryjnej.
 
 
 
Bardziej spektakularna jest druga z premier. To czterodrzwiowy koncept Vision Coupe, który prezentuje się po prostu fantastycznie. Nisko poprowadzona linia dachu, długa maska i krótki tył – Mazdę śmiało można postawić obok najlepszych modeli tego typu. Trudno nie zauważyć też podobieństw do zeszłorocznego prototypu o nazwie RX Vision.
 
Podobnie jak w przypadku konceptu KAI, Japończycy podkreślają, że w Vision Coupe prezentują przedsmak stylistyki, jaką marka będzie kontynuować przez kolejne lata. Tyczy się to również wnętrza – podobieństwa nasuwają się momentalnie. Za wykończenie odpowiadają materiały najwyższej jakości: prawdziwe drewno, skóra i metal. Interesujące jest też działanie ekranu multimedialnego – podświetla się on jedynie wtedy, gdy jest obsługiwany. Przez pozostały czas pozostaje wygaszony.
 
Jednocześnie Mazda nie zdradza żadnych szczegółów technicznych. Spekuluje się, że pod maskę takiego modelu mógłby trafić silnik Wankla nowej generacji.
 
Pozostaje liczyć na to, że Mazda wprowadzi oba modele do seryjnej produkcji bez większych zmian.
 
Targi w Tokio oficjalnie rozpoczną się 27 października i potrwają do 5 listopada.
 
 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda koncepty targi w Tokio

Podobne wiadomości:

Nowa Mazda 6 - lepsza pod każdym względem

auto motor i sport 2017-11-30

Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała odświeżoną flagową limuzynę. Co nowego oferuje Mazda 6?

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Nowa Mazda 6 w Los Angeles

Aktualności 2017-12-01

Komentuj:

~Bogdan.m 2017-10-31

No wyglądają bardzo ciekawie. Co do Mazdy to może nie jestem jej największym zwolennikiem ale ostatnio jak pożyczałem w Panek jeden z jej nowych modeli to byłem milo zaskoczony jego możliwościami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.