Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo

Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo

Volvo Trucks jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty przekładnię I-Shift Dual Clutch - pierwszą dwusprzęgłową skrzynię biegów dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności.

Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo
Dwusprzęgłowe skrzynie biegów są już stosowane w samochodach osobowych, ale Volvo Trucks jako pierwsza firma na świecie zaoferowała podobne rozwiązanie w seryjnych samochodach ciężarowych o dużej ładowności.

Przekładnia I-Shift Dual Clutch posiada dwa wałki wejściowe i dwa sprzęgła, co oznacza możliwość wyboru dwóch biegów równocześnie. To, który z nich jest w danej chwili aktywny, zależy od tego, które sprzęgło jest aktualnie włączone. I-Shift Dual Clutch bazuje na skrzyni biegów I-Shift (jest od niej dłuższa o 12 cm), z tym, że przednia jej sekcja została całkowicie przeprojektowana. Dzięki dwóm sprzęgłom proces zmiany biegów odbywa się pod obciążeniem, bez przerywania transferu mocy i bez spadku momentu obrotowego, dzięki czemu samochód ciężarowy nie traci siły napędowej ani prędkości.

- W sytuacjach wymagających częstej zmiany biegów, np. na drogach górskich lub krętych, I-Shift Dual Clutch zapewnia całkowicie nową jakość prowadzenia samochodu ciężarowego - mówi Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

Nowa skrzynia biegów stanowi także zupełnie nową jakość w transporcie płynów w cysternach lub żywych zwierząt, ponieważ niewyczuwalne zmiany biegów powodują mniejsze przemieszczenia ładunku. Dzięki dużej sprawności działania maleje ryzyko ugrzęźnięcia pojazdu na śliskiej lub nieutwardzonej drodze, np. z ładunkiem drewna w lesie. Poza wzrostem efektywności, płynna zmiana biegów przyczynia się ponadto do redukcji poziomu hałasu w kabinie.

I-Shift Dual Clutch będzie dostępna w Volvo FH z silnikami Euro 6 o mocy 460, 500 i 540 KM od jesieni 2014 r. W ofercie tego modelu cały czas dostępne będą również klasyczna przekładnia I-Shift i manualna skrzynia biegów.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo FH Volvo Trucks dwusprzeglowa skrzynia

Podobne wiadomości:

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Volvo V90 Cross Country - znamy polskie ceny

Aktualności 2016-09-21

Kolejni producenci wycofują się z salonu w Paryżu

Kolejni producenci wycofują się z salonu w...

Aktualności 2016-09-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.