mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo

Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo

Volvo Trucks jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty przekładnię I-Shift Dual Clutch - pierwszą dwusprzęgłową skrzynię biegów dla pojazdów ciężarowych o dużej ładowności.

Dwusprzęgłowa skrzynia od Volvo
Dwusprzęgłowe skrzynie biegów są już stosowane w samochodach osobowych, ale Volvo Trucks jako pierwsza firma na świecie zaoferowała podobne rozwiązanie w seryjnych samochodach ciężarowych o dużej ładowności.

Przekładnia I-Shift Dual Clutch posiada dwa wałki wejściowe i dwa sprzęgła, co oznacza możliwość wyboru dwóch biegów równocześnie. To, który z nich jest w danej chwili aktywny, zależy od tego, które sprzęgło jest aktualnie włączone. I-Shift Dual Clutch bazuje na skrzyni biegów I-Shift (jest od niej dłuższa o 12 cm), z tym, że przednia jej sekcja została całkowicie przeprojektowana. Dzięki dwóm sprzęgłom proces zmiany biegów odbywa się pod obciążeniem, bez przerywania transferu mocy i bez spadku momentu obrotowego, dzięki czemu samochód ciężarowy nie traci siły napędowej ani prędkości.

- W sytuacjach wymagających częstej zmiany biegów, np. na drogach górskich lub krętych, I-Shift Dual Clutch zapewnia całkowicie nową jakość prowadzenia samochodu ciężarowego - mówi Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

Nowa skrzynia biegów stanowi także zupełnie nową jakość w transporcie płynów w cysternach lub żywych zwierząt, ponieważ niewyczuwalne zmiany biegów powodują mniejsze przemieszczenia ładunku. Dzięki dużej sprawności działania maleje ryzyko ugrzęźnięcia pojazdu na śliskiej lub nieutwardzonej drodze, np. z ładunkiem drewna w lesie. Poza wzrostem efektywności, płynna zmiana biegów przyczynia się ponadto do redukcji poziomu hałasu w kabinie.

I-Shift Dual Clutch będzie dostępna w Volvo FH z silnikami Euro 6 o mocy 460, 500 i 540 KM od jesieni 2014 r. W ofercie tego modelu cały czas dostępne będą również klasyczna przekładnia I-Shift i manualna skrzynia biegów.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo Volvo FH Volvo Trucks dwusprzeglowa skrzynia

Podobne wiadomości:

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia

Aktualności 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic