mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dywizja PIM w Gliwicach

Dywizja PIM w Gliwicach

Za nami drugie w tym roku wyjazdowe spotkanie członków Polskiej Izby Motoryzacji. Zorganizowanemu przez Izbę w dniach 28-29 czerwca wydarzeniu towarzyszyło zwiedzanie fabryk i zakładów firm zaprzyjaźnionych. Wśród gospodarzy znalazły się firmy współtworzące już dywizje poddostawców.

Dywizja PIM w Gliwicach

ZM Postęp

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Zakładów Metalowych Postęp w Zabrzu. Firma powstała w 1949 roku, realizując początkowo dostawy dla przemysłu zbrojeniowego. Po trudnym procesie restrukturyzacji i przekształceniu w 1997 roku ze spółdzielni inwalidów w spółkę akcyjną zakład rozwija infrastrukturę i produkcję pod nowe zlecenia. W chwili obecnej Zakłady Metalowe "Postęp" S.A. są znaczącym uczestnikiem rynku dostaw wyrobów metalowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Firma specjalizuje się w wielkoseryjnej produkcji wyrobów z blach, taśm, rur stalowych i prętów znajdujących zastosowanie m.in. w siedzeniach, przegrodach, profilach karoserii, drzwiach, deskach rozdzielczych układach hamulcowych, wydechowych i zawieszenia. W 2005 roku obroty spółki wyniosły 15 mln Euro. Do strategicznych klientów firmy należą światowe koncerny m.in. Faurecia, GMFiat, Visteon, Tenneco, Delfo, TRW, GKN, Delphi, Magneti Marelli. Warto podkreślić, że od 1999 roku firma pracuje w systemie MFG/PRO system klasy MRP II, a w latach 2000-2005 została zaliczona do 100 najlepiej zinformatyzowanych firm w Polsce.

Zobacz galerię: Zakłady Metalowe Postęp w Zabrzu

Fabryka Plastików Gliwice

Fabryka Plastików Gliwice (FPG) zlokalizowana jest w podstrefie gliwickiej KSSE. FPG należy francuskiej grupy Plastivaloire (PVL), która w Polsce ma jeszcze 2 inne zakłady w Polski w: Kwidzynie (FPP) i Kętrzynie (FPK), niezwiązane z branżą motoryzacyjną. Grupa PVL zatrudnia blisko 2 tys. osób w 16 krajach. Obrót w 2005 r. wyniósł 172 mln euro.

Fabryka Plastików Gliwice specjalizuje się w produkcji z tw. sztucznych dla motoryzacji takich jak np. front endy, elementy układu chłodzenia silnika i klimatyzacji. Ponadto FPG wytwarza również części do telewizorów i drukarek. Firma może poszczycić się współpracą z: Valeo, Inter Magna, Faurecia, Bosch. Zakład wyposażony jest 14 wtryskarek o zwarciu od 75 do 2700 ton. Od września 2004 r. FPG posiada system zarządzania jakości ISO/TS 16949:2002.

Zobacz galerię: Fabryka Plastików Gliwice

Ente

Ente Sp. z o.o. powstała w 2000 roku z siedzibą w Gliwicach. Dotychczas spółka zainwestowała ponad 5 mln zł i zatrudniła 65 osób. Kadra to w ogromnej większości młode osoby z wyższym wykształceniem, posiadacze certyfikatów dokumentujących wysokie kwalifikacje zawodowe. Efektem aktywnej współpracy z ośrodkami akademickimi są wspólnie prowadzone prace dyplomowe, badawczo-rozwojowe oraz doktorskie głównie. Spółka działa w zakresie projektowania, produkcji i serwisu wyspecjalizowanych systemów elektronicznych, informatycznych i telekomunikacyjnych oraz aparatury kontrolno-pomiarowej. W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 13 mln zł, według prognozy na 2006 rok osiągną one poziom 25 mln zł. W związku z dynamicznym rozwojem Ente zakupiło sąsiadujący teren pod rozbudowę m.in. hali produkcyjno-magazynowej. 

Zobacz galerię: Ente - know-how z Gliwic

GM Manufacturing Poland

Zakład w Gliwicach to jedna z największych inwestycji koncernu General Motors na obszarze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - nakłady inwestycyjne w wysokości 700 mln Euro. Po rekordowym czasie budowy, obejmującym 22 miesiące, już w kwietniu 1998 r ruszyła produkcja części, a  po czterech kolejnych miesiącach zakład opuściła pierwsza Astra Classic. W 2000 roku Opel Polska, jako jedyna fabryka koncernu General Motors, uruchomił produkcję microvana Opla - Agila.

W 2005 roku z jego linii produkcyjnej zjechało prawie 129 tys. samochodów Łącznie w 2005 roku ponad 90% produkcji zakładu zostało wyeksportowane do 27 krajów. W chwili obecnej GMMP zatrudnia na swoim terenie (około 700 tys. m2) prawie 3 100 osób a produkcja odbywa się w systemie trzyzmianowym, co pozwala na pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładu oraz osiągnięcie zakładanego poziomu produkcji 180 tys. samochodów rocznie. W 2006 roku ponad połowę produkcji stanowi nowa Zafira. Od sierpnia 2007 roku w gliwickich zakładach Opla rozpocznie się produkcja nowego modelu Opla Astry III, a stopniowo będzie zmniejszać się wolumen modelu Agila. Gliwickie zakłady Opla z udziałem 24 % (w produkcji całkowitej samochodów osobowych w 2005 roku) są drugim producentem aut w Polsce.

Wizytę w GM Manufacturing Poland zakończyła prezentacja firmy Premier Manufacturing Support Services Poland (członek PIM), która współpracuje z fabryką Opla w Gliwicach. Firma specjalizuje się w utrzymaniu ruchu urządzeń produkcyjnych (m.in. w zakładzie GM w Gliwicach), utrzymaniu infrastruktury technicznej budynków. 

Zobacz galerię Opel Gliwice i  Projekt Zafira - wywiad z Romualdem Rytwińskim Dyrektorem GM MP

Tenneco

Ostatnim punktem dwudniowego spotkania była wizyta w Tenneco Automotive Eastern Europe. Zakład Tenneco w Gliwicach został otwarty w 2000 r. Rocznie wytwarza 5,5 mln amortyzatorów, które trafiają do takich producentów samochodów jak np. Ford, Renault, Suzuki, Mazda, Dacia, Fiat czy Volvo.Oprócz zakładu produkcyjnego działa również uruchomiono Centrum Konstrukcyjne i Ośrodek Badawczy, zatrudniające obecnie około 50 inżynierów, którzy wspólnie z klientami firmy pracują nad nowymi amortyzatorami.

Firma Tenneco Inc., ogłosiła 1 lipca, że zamierza inwestować w rozwój zakładu produkującego amortyzatory i moduły układów zawieszenia w Gliwicach. Plany przewidują podwojenie rocznej zdolności produkcyjnej do 10 milionów sztuk do roku 2010.

Przeczytaj więcej o Tenneco w Polsce:

Tenneco dostawcą Toyoty

Tenneco otwiera drugie centrum R&D

Wizyty w poszczególnych zakładach są doskonałą okazją do rozpoznania sytuacji i trendów w branży. Dodatkowo to doskonała możliwość na podejrzenie rozwiązań i adaptowanie ich na "własnym podwórku". Niejednokrotnie akcentowane problemy i sposoby ich rozwiązania znajdują podatny grunt wśród praktyków z sektora motoryzacyjnego.

Tradycyjnie już tematyka popołudniowego wystąpienia koncentrowała się na bieżącej sytuacji w branży, spróbowano określić potrzeby członków Izby oraz problemy, jakie stoją obecnie przed producentami części i komponentów. Izba przedstawiła plan działań na najbliższe miesiące m.in. szczegółowo omawiając przygotowane misje gospodarcze i szkolenia.  Ponadto jeden z prelegentów przedstawił możliwości uzyskania dofinansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programów realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej.

Spotkania są częścią szerzej zakrojonego programu integracji branży motoryzacyjnej w naszym kraju, to tutaj podczas bezpośrednich spotkań rodzą się możliwości wzajemnej współpracy i kooperacji. Spotkania mają na celu skierowanie szczególnej uwagi na sektor poprzez wspólne inicjatywy, integrację i stworzenie silnej reprezentacji w kontaktach z rządem, organizacjami oraz firmami krajowymi i międzynarodowymi.

Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy byli usatysfakcjonowani przebiegiem "gliwickiego spotkania" o czym najwyraźniej świadczyła doskonała zabawa podczas wieczornej biesiady w gospodzie Gazdówcka. Tego samego wieczora kolejne, planowane spotkanie wyjazdowe PIM zostało wpisane do kalendarzy Uczestników.

Zobacz galerię: spotkanie dywizji PIM w Gliwicach

Polska Izba Motoryzacji składa podziękowania p. Jerzemu Cieślarowi i Piotrowi Kubiakowi (ZM Postęp S.A.), p. Lucjanowi Jaszczowi i Bartoszowi Anusiakowi (Fabryka Plastików Gliwice), p. Damianowi Pustelnikowi i Bożenie Oleksy (Ente Sp. z o.o.), p. Jackowi Żarnowieckiemu (GM Manufacturing Poland, przedstawicielom Premier Manufacturing Support Services Poland oraz p. Rudi Schurmansowi i Tomaszowi Fedoryszyn (Tenneco Automotive Eastern Europe). Serwis mojeauto.pl przyłącza sie do podzieńkowań.

 

Przeczytaj także:

PIM - III spotkanie poddostawców członków Izby (2006-04-25)

Siły jeszcze mamy (2006-07-03)

PIM z dywizją poddostawców (2005-10-03)

 

Tematy w artykule: wydarzenia

Podobne wiadomości:

Volvo Polska topowym pracodawcą

Volvo Polska topowym pracodawcą

Aktualności 2011-04-20

Autoevent 2011 – VII konferencja przemysłu motoryzacyjnego

Autoevent 2011 – VII konferencja przemysłu...

Aktualności 2011-06-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.