mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Dziś decyzja w sprawie startu Kubicy

Dziś decyzja w sprawie startu Kubicy

W niedzielę 17 czerwca po raz 40. na torze w Indianapolis odbędzie się wyścig Formuły 1 o Grand Prix USA. Decyzja o tym, czy w ekipie teamu BMW-Sauber pojedzie Robert Kubica zapadnie w czwartek po badaniach lekarskich polskiego kierowcy.

Dziś decyzja w sprawie startu Kubicy
Wczoraj na konferencji prasowej dyrektor sportowy BMW-Sauber Mario Theissen powiedział, że kierownictwo nie widzi żadnych przeszkód aby Krakowianin wystartował w najbliższym wyścigu. Zaznaczył jednak, że ostatnia opinia należy do medyków FIA, którzy dzisiaj poddadzą Kubicę kompleksowym badaniom. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna wówczas Polak weźmie udział w pełnym programie jazd północnoamerykańskiego Grand Prix.

Dwa lata temu francuska firma Michelin produkująca opony przekonała siedem teamów, którym dostarczała ogumienie, by nie uczestniczyły w wyścigu. W efekcie tej decyzji w rywalizacji udział wzięły tylko ekipy: Ferrari, Minardi i Jordana.

Podłożem bojkotu były kwestie bezpieczeństwa kierowców. Podczas sesji treningowych stwierdzono, że francuskie opony nie wytrzymywały przeciążeń na owalnej części toru i ulegały nadmiernemu zużyciu, a nawet kilkakrotnie pękały.

Ich producent oraz wspierane przez niego teamy domagali się ustawienia dodatkowej szykany na najszybszym odcinku toru, aby ograniczyć prędkość. Postulat został odrzucony, w tej sytuacji bolidy siedmiu ekip (Toyota, Renault, McLaren-Mercedes, Williams- BMW, BAR-Honda, Sauber-Petronas i Red Bull-Cosworth) wyjechały na tor i po przejechaniu okrążenia rozgrzewkowego wróciły do boksów. Ostatecznie komisja dyscyplinarna FIA nie ukarała siedmiu teamów za odmówienie startu w Indianapolis.

W niedzielę wyścig o Grand Prix USA będzie rozegrany po raz 40., ale dopiero ósmy z rzędu. W 2000 roku został bowiem reaktywowany po dziewięcioletniej przerwie (poprzedni odbył się w 1991 roku w Phoenix).

Tor w Indianapolis uważany jest za jeden z najszybszych w kalendarzu Formuły 1. Na kilku odcinkach prędkość bolidów przekracza 330 km/h. Obok włoskiej Monzy i belgijskiego Spa- Francorchamps, jest też jednym z najstarszych obiektów na świecie. Indianapolis Motor Speedway powstał w 1909 roku, jednak po raz pierwszy kierowcy Formuły 1 ścigali się na nim 30 maja 1950 roku.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306,016 km, czyli 73 okrążenia po 4192 m.

Czytaj także:

"Lucky boy" 2007-06-12

Podobne wiadomości:

"Lucky boy"

Aktualności 2007-06-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.