mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ESP w standardzie wciąż rzadkością

ESP w standardzie wciąż rzadkością

System ESP jest oferowany w standardzie przez coraz większą liczbę producentów. Jednak wciąż istnieją spore różnice w dostępności tego układu pomiędzy różnymi krajami, segmentami rynkowymi oraz wśród modeli z różnych poziomów cenowych.

ESP w standardzie wciąż rzadkością
Wnioski takie wynikają z tegorocznych badań przeprowadzonych przy współudziale organizacji Euro NCAP, a dotyczących dostępności systemu ESP w nowych samochodach na większości rynków europejskich. Ważność systemu ESP wynika z tego faktu, że jest to w obecnej chwili chyba najbardziej zaawansowany system dostępny w sprzedaży, który wspomaga kierowcę podczas jazdy. Według ostrożnych szacunków, gdyby ESP było zamontowane we wszystkich nowych samochodach, rocznie na drogach Europy śmierć ponosiłoby o 4 tys. mniej osób, a 100 tys. uniknęłoby jakichkolwiek obrażeń.

Wagę tego rozwiązania docenia również Komisja Europejska, która zaproponowała, by od 2012 roku system ESP był obowiązkowym elementem wyposażenia we wszystkich nowo projektowanych modelach, a od 2014 w każdym oferowanym aucie w salonie samochodowym.

Badania pokazały, że większość koncernów poczyniła postępy, jeśli chodzi o dostępność układu ESP w swoich modelach. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły Ford, Hyundai, Mazda oraz Mitsubishi. Na drugim biegunie dość nieoczekiwanie znalazł się Opel, u którego nie zauważono znacznego wzrostu procentu liczby modeli z ESP w standardzie, choć zwiększyła się za to liczba modeli, gdzie układ ESP jest oferowany za dopłatą. Wprawdzie Kia ma teraz więcej swoich modeli z ESP niż przed rokiem, to jednak procentowo ten wskaźnik dostępności ESP zmniejszył się.

Ponownie potwierdziło się to, o czym chyba każdy wie. Im auto jest z wyższego segmentu oraz z wyższej półki cenowej, tym większe prawdopodobieństwo, że na liście wyposażenia standardowego znajdziemy i ESP. Mimo to, spore różnice w dostępności ESP zauważalne są także wśród modeli z tego samego segmentu oraz o podobnej cenie.

Najczęściej ESP dostaniemy wraz z samochodem, jeśli kupować auto będziemy w Danii, Szwecji bądź Niemczech. Z kolei mieszkańcy Irlandii, Malty oraz Grecji muszą liczyć się z tym, że przy większej liczbie modeli tego układu w cenie auta nie dostaną.
Tematy w artykule: ESP

Podobne wiadomości:

Uwaga na wadliwe Suzuki Jimny

Uwaga na wadliwe Suzuki Jimny

Aktualności 2015-08-19

Hamulec stabilizacyjny w ciężarowych Volvo

Hamulec stabilizacyjny w ciężarowych Volvo

Aktualności 2013-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.