mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Eco-cee`d trafi do produkcji

Eco-cee`d trafi do produkcji

KIA Motors potwierdziło oficjalnie, że na początku 2009 roku paleta modelowa firmy wzbogaci się o ekologiczną wersję modelu cee`d. Nowy model, który połączy wysokie osiągi z oszczędnością został zbudowany w oparciu o pojazd koncepcyjny eco_cee`d.

Eco-cee`d trafi do produkcji

Produkcja nowej gamy modelowej "eco" rozpocznie się już od grudnia 2008 roku w Żylinie. „Tak szybkie wdrożenie zielonych technologii koncepcyjnego eco_cee’da w seryjnej produkcji ekologicznych wersji samochodów cee’d demonstruje dążenie KIA do czystszej i jaśniejszej przyszłości.” – powiedział Jean-Charles Lievens, wiceprezes KIA Motors Europe – „Gama naszych samochodów ‘eco’ to także świadectwo zaangażowania się KIA w sprawę tworzenia przyjaznych środowisku i paliwo-oszczędnych modeli produkcyjnych z uwzględnieniem oczekiwań klienteli dotyczących sportowej linii oraz czystej przyjemności z jazdy.”

Samochód powstał na bazie trzydrzwiowego hatchbacka napędzanego silnikiem wysokoprężnym CRDi o pojemności 1,6 litra. W stosunku do modelu bazowego różnił się niewielkimi, aczkolwiek istotnymi modyfikacjami. Dzięki ulepszeniu aerodynamiki karoserii i podwozia współczynnik oporu powierza spadł o 11 procent. Wpłynęło to obniżenie zużycia paliwa, które ma wynosić teraz 3,9 l/100km.

Po próbach w tunelu aerodynamicznym konstruktorzy Kia postanowili obniżyć wysokość zawieszenia, zainstalować przednie, środkowe i tylne osłony zespołów nadwozia oraz profilowane listwy krawędziowe nadkoli a także zmodyfikować kratę chłodnicy – pod kątem wygładzenia i zoptymalizowania przepływów strug powietrznych wokół bryły pojazdu. Nadwozie osadzono na siedemnastocalowych obręczach z lekkiego stopu, o niskim stopniu turbulencji bocznej. Ulepszoną aerodynamikę i silnik wspomagać będzie nowy system KIA ISG (Idle Stop&Go). Będzie on współpracować z układem Smart Battery Power Management. Jest to system regeneracji energii. Umożliwia automatyczne ładowanie akumulatora podczas hamowania i wyłącza silnik, po przejściu na bieg jałowy po zatrzymaniu się.

Nowa gama samochodów ‘eco’ cee’d obejmie trzy dotychczas dostępne wersje nadwoziowe – tj. pięcio- i trzydrzwiowy hatchback oraz kombi (Sporty Wagon). Wszystkie odmiany posiadać będą w serii elektrycznie wspomaganą przekładnię kierowniczą, całkowicie niezależne zawieszenie oraz hamulce tarczowe dla czterech kół tak, aby jazda pojazdami przyjaznymi dla środowiska naturalnego była niemniej przyjemna jak „zwykłych” wersji KIA cee’d.

Czytaj także:

Stutysięczna Kia cee`d (2007-10-12)

Jak się robi Kię... (2007-09-27)

Kia cee`d dla Policji (2007-09-26)

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Kia cee'd
Kia cee'd
Cena podstawowa już od: 56 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Kia cee'd Wszystko o Kia
Tematy w artykule: Kia Kia cee'd

Podobne wiadomości:

Kia Stinger - polski cennik już dostępny

Kia Stinger - polski cennik już dostępny

Aktualności 2017-07-26

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Aktualności 2017-02-02

Komentuj:

~tom 2007-10-25

Jeździłem tym autem w wersji 1,6 diesel (nie eko)- całkiem przyjemnie sięj jeździ. Jak pozbędę się mojej foki 1,6 TDCi to sprawię sobie taki....jastem maniakiem oszczędnej jazdy :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.