mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekoauta - czyli wielka "zielona" ściema?

Ekoauta - czyli wielka "zielona" ściema?

Samochody elektryczne i hybrydowe - wbrew temu, co mówią ich producenci - ekologiczne są tylko z nazwy, czytamy w tygodniku Wprost.

Ekoauta - czyli wielka
Kochasz Ziemię? Walczysz z globalnym ociepleniem? Leży ci na sercu redukcja poziomu CO2? Kup popularne ostatnio auta ekologiczne. Tak mówią nie tylko "zieloni", ale także wielkie koncerny motoryzacyjne. Tymczasem takie pojazdy, jak Toyota Prius czy Honda Insight, też są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Bo dwutlenek węgla, zaoszczędzony podczas eksploatacji, jest marnowany w procesie ich produkcji.

Zanim Prius zostanie zmontowany w Japonii - pisze tygodnik Wprost - surowiec do produkcji jego baterii wydobywany jest w Kanadzie i płynie do Chin, a stamtąd dopiero do Japonii. Przewozi się go gigantycznymi frachtowcami zużywającymi podczas rejsu hektolitry paliwa, a więc emitującymi ogromne ilości CO2. Proces wydobycia niklu do baterii powoduje kwaśne deszcze. A po wyeksploatowaniu materiał trzeba jeszcze zutylizować.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Honda Civic z nowym silnikiem Diesla

Technika 2017-08-16

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

~w 2009-12-23

zielone auta sa dla pajacow i pozerow. lubia przed kumplami, czy kolegami z pracy zaszpanowac, ze sa trendy. oczywiscie mowie o tych smiesznych hybrydach. auta 100% elektryczne lub elektryczne z awaryjnym napedem spalinowym sa swietne

~Hesss 2009-12-11

A ja mam inny pomysł. Niech koncerny motoryzacyjne sobie pracują nad tymi elektrycznimi samochodami po cichu. A teraz powinny isc w innym kierunku. Moim zdaniem powinni zastąpić benzyne innymi środkami. Pytacie jakimi? powiem wam chodzi mi o E85, czyli mieszanke 85% etanolu i 15% benzyny. Saab szedł od dawna w tym kierunku ale nikt go nie popierał. Paliwo E85 emituje znacznie mniej zanieczyszczen od benzyny. A na dodatek silnik zyskuje dodatkową moc. Ale znowu wielkie koncerny paliwowe wszystko blokują. Może być też wyśmiewane przez wszystkich LPG. Propan-Butan podczas spalania nie emituje cząstek stałych (jak diesel) a inne zanieczyszczenia są mnejsze o okolo 20%. i moim skromnym zdaniem powinni narazie skupić się na rozwijaniu tych technologi. Ale szarych ludzików nikt nie slucha.

~filippo 2009-12-11

Niech wszyscy już przestaną pieprzyć o tym CO2!!! Działalność człowieka ma co najwyżej 1-procentowy wpływ na ocieplanie klimatu. CO2 pochodzi głównie z oceanów. Warto poczytać opracowania naukowe a nie te durnoty prezentowane przez lobbystów. Nieporównanie większy wpływ na nasz klimat ma np. promieniowanie słoneczne niż rury wydechowe aut. Technologie redukcji CO2 - szczególnie w przemyśle są bardzo drogie. Kto za to zapłaci? Oczywiście my. Szacuje się, że przez najbliższe lat ludzkość unicestwi biliony dolarów na bezsensowną walkę z CO2 podczas gdy w Afryce ludzie umierają z głodu i pragnienia!!!

~papryk1 2009-12-10

Miałem auto z silnikiem diesla z "ekologicznym" filtrem FAP. Gdy jeździłem gużo po mieście filtr się przytykał i auto paliło o ok 2l ON/ 100km więcej niż normalnie. O ILE WIĘCEJ CO2 wyemitowało auto w porównaniu do konkurenta z normami spalin EURO 3. KTOŚ MOZE TO POLICZY LUB ZBADA? W PL nikt nie dopłaca do DROGIEJ obsługi filtrów FAP, DPF itp!!! WNIOSEK: Auta z EURO 4 i 5 truja środowisko więcej niż starsze konstrukcje!!! W PL jak zwykle na odwrót niż na Świecie.

~Apel o nieuleganie "znachorom"______ przeczytaj 2009-12-10

Cała ta akcja o redukcję emisji CO2 od początku jest źle prowadzona. Bo skupiono sie na przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu, pomijając mnóstwo innych waznych wątków. I teraz, po wycieku tych (niby) sensacyjnych danych z e-maili wszyscy już okrzyknęli sprawę aferą climategate. Bzdety, bzdety i jeszcze raz bzdety. Ograniczanie emisji CO2 jest w interesie każdego z nas. KAŻDEGO. Chiny wraz z USA faktycznie produkują go najwięcej na świecie. I faktycznie pochodzi on przede wszystkim z produkcji przemysłowej. Ale drogi internauto, ani Chin ani Stanów nie mijasz po drodze do pracy. Wielkie zakłady przemysłowe tez zazwyczaj lokowane są z dala od centrów miast! Codziennie rano jadąc samochodem czy autobusem do pracy przez pewien czas siedzisz w puszce wypchanej spalinami z innych samochodów. Spójrz gdzie wylatują spaliny z auta stojącego przed toba na światłach - wprost na maskę twojego auta - tam gdzie są otwory wlotowe dla powietrza do kabiny. Większość polityków, pracowników firm, czy czasem dziennikarzy (może Wprost?) ma jakiś interes pisząc o ekologii, klimacie, paliwach itd. A tu prawda jest najprostsza z możliwych - skąd bierze się coraz więcej nowotworów, alergii i innych chorób? Ano są to tzw. choroby cywilizacyjne (piękna nazwa, nie?). Środowisko w którym żyjemy stało sie dla człowieka (czyli skomplikowanego organizmu żywego, zwierzątka) skrajnie niekorzystne. Wszędzie jakieś związi chemiczne, do których nasze ciała nei sa przystosowane. One się odkładają przez całe dziesięciolecia o potem nagle w wieku 50 lat - nowotwór - oczywiście nie wiadomo skąd!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.