mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologia w autobusach

Ekologia w autobusach

Firma EvoBus oferuje w produkowanych przez siebie autobusach miejskich i międzymiastowych marki Mercedes-Benz i Setra technologię ograniczenia szkodliwych substancji spalania.

Ekologia w autobusach

Część rozwiązań jest obecnie testowana przez wybranych klientów. Wszystko to ma znacząco przeciwdziać zanieczyszczeniu powietrza w centrach miast.

Pierwsze autobusy miejskie Mercedes-Benz Ciatro, wyposażone w nową technologię BlueTec koncernu DaimlerChrysler dla silników diesla, trafiły już do zakładów komunikacyjnych w miastach: Lahr, Stuttgart i Hamburg. Zostaną tam przetestowane w warunkach codziennego ruchu miejskiego. Te autobusy spełniają już dziś przepisy dotyczące spalin zawarte w normie Euro 4, która ma obowiązywać od października 2006 r. Dzięki zastosowaniu nowej technologii poziom emisji cząstek sadzy i niespalonych stałych cząstek spalin został zmniejszony o prawie 97% w stosunku do sytuacji wyjściowej z początku lat 90-tych. Emisja tlenku azotu zmalała o prawie 86%.

Nowa technologia BlueTec dla silników wysokoprężnych, opracowana przez koncern DaimlerChrysler, bazuje na wysokorozwiniętych silnikach oraz przetwarzaniu spalin. Przy tym wysoka wydajność spalania powoduje, że jakość emisji pod względem udziału cząstek sadzy i innych stałych cząstek odpowiada przefiltrowanym już spalinom. Przetwarzanie spalin zgodne z zasadą działania SCR i dodanie wodnego roztworu redukującego "AdBlue" w katalizatorze, powoduje, że tlenki azotu zmieniają się w obojętny dla środowiska azot i parę wodną. Technologia BlueTec dla silników wysokoprężnych znajdzie zastosowanie w autobusach turystycznych i liniowych Mercedes-Benz i Setra.

Ponad połowa autobusów miejskich w Niemczech posiada filtr cząstek stałych
To, co w generacji Euro 4 i Euro 5 odbywa się wewnątrz silnika na podstawie kompleksowego procesu, to w dzisiejszych pojazdach Euro 3 udaje się tylko z zastosowaniem filtra cząstek sadzy. Do autobusów miejskich i międzymiastowych Mercedes-Benz i Setra z silnikiem Euro 3 lub Euro 2 filtry cząstek stałych są oferowane od roku 1997 jako wyposażenie dodatkowe. Stopień wyposażenia w takie filtry autobusów dotychczas sprzedanych w Niemczech wynosi obecnie ponad 50%.

W autobusach, obok wydajnych jednostek napędowych diesla, stosuje się od lat napęd na gaz ziemny, charakteryzujący się niską emisją szkodliwych produktów spalania. Silnik gazowy M 447 hLAG z regulacją sondą Lambda i katalizatorem utleniającym odpowiada w pełnym zakresie przepisom normy Euro 4.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.