mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologiczne Jeepy

Ekologiczne Jeepy

Już niedługo w Stanach Zjednoczonych będzie można kupować samochody Jeep Commander oraz Jeep Grand Cherokee, które będą przystosowane do spalania paliw z domieszką etanolu produkowanego w Ameryce.

Ekologiczne Jeepy
Produkcja tego typu pojazdów okazuje zaangażowanie koncernu DaimlerChrysler w rozwój i popularyzację stosowania paliw alternatywnych. Zdaniem prezesa i dyrektora naczelnego Chrysler Group, Toma LaSorda, na przestrzeni roku 2007 DaimlerChrysler będzie sprzedawać 250 tysięcy pojazdów zasilanych paliwem alternatywnym. Koncern liczy również na to, że począwszy od roku modelowego 2008 liczba ta wzrośnie do 500 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Paliwo, którym będą zasilane to E85, zawierające mieszankę o zawartości 85 procent etanolu.
 
W 2007 roku klienci będą mogli zakupić obydwa modele Commander oraz Grand Cherokee wyposażone w silnik o pojemności 4,7 litra V8 przystosowany do pracy na ekologicznym paliwie E85. W technologii FFV będą dostępne także niektóre modele marki Chrysler (Sebring) oraz Dodge (Dakota, Ram, Durango). Do tej pory po amerykańskich drogach jeździ już prawie 1,5 miliona samochodów typu FFV produkcji Chrysler Group.
 
Grupa Chrysler jako jedna z pierwszych wprowadziła do użytku 'biodiesla' w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym. Jest to czyste i odnawialne źródło energii produkowane z roślin oleistych, które można mieszać ze zwykłym olejem napędowym. Model Jeep Liberty (Cherokee) CRD produkowany w zakładzie Toledo (stan Ohio) przystosowany jest do spalania tzw. paliwa B5, w którym znajduje się 5 procentowa mieszanka wytworzona z soi uprawianej w tym regionie. Jesienią bieżącego roku grupa ta przystąpi do testowania paliw B20 (20 procent zawartości biodiesla) na silnikach wysokoprężnych w dużych pickupach Dodge Ram. Niestety paliwa z zawartością etanolu wymagają drobnych korekt w układach odpowiedzialnych za sterowanie silnika oraz zmian mających chronić niektóre elementy przed korozyjnym działaniem etanolu. W samochodach FFV został opatentowany system rozpoznawania składu paliw, który kalibruje silnik pod kątem odpowiedniego dobierania parametrów pracy. 
Zobacz koniecznie: Wszystko o Jeep
Tematy w artykule: Jeep

Podobne wiadomości:

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Jeep Wrangler od Vilner - nie taki złom

Aktualności 2017-02-10

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Koncern FCA mieszał przy spalinach?

Aktualności 2017-01-17

Komentuj:

~amerykaniec 2006-09-03

CooL

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hamann Jaguar F-Pace - nietuzinkowy
Hamann Jaguar F-Pace - nietuzinkowy
Niemiecki tuner opracował nowy bodykit i nieco podrasował jednostkę napędową. Propozycja dla tych, którzy uważają F-Pace za nudny samochód.