mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologiczne, ale kosztowne

Ekologiczne, ale kosztowne

Dyrektor ds. jednostek hybrydowych DaimlerChrysler, Andreas Truckenbrodt, poinformował podczas konferencji prasowej, iż koncern we współpracy z GM oraz BMW zainwestuje ponad miliard dolarów na rozwinięcie projektu nowoczesnych, hybrydowych przekładni.

Ekologiczne, ale kosztowne

Nowe urządzenia o dwóch trybach działania zastosowane zostaną w nadchodzących generacjach samochodów, należących do segmentu SUV, a także pojazdów luksusowych napędzanych na przednią oś. Ta kwota jest jednak wartością szacowaną, gdyż w rzeczywistości koszta nie będą rozdzielone równo na trzech producentów. Wynikać będą z liczby nowych modeli, które wyposażone zostaną w nowoczesne przekładnie, bowiem każdy samochód będzie wymagał indywidualnej kalibracji oprogramowania.

BMW, wyłączając modele MINI, produkuje samochody wyposażone w napęd na tylną oś. Wobec tego tymczasowo nie będzie ono zaangażowane w rozwijanie wersji przystosowanej do napędu na przednią oś. Jednakże w późniejszym terminie dołączy do prac.

Jak dotąd żaden z producentów oficjalnie nie poinformował o indywidualnych kosztach przedsięwzięcia, ani też nie podał przypuszczalnych poziomów produkcji. Truckenbrodt poinformował jedynie, że wstępne prace nad elementami pochłonęły 300 milionów dolarów. Aktualnie ponad 500 inżynierów pochodzących z trzech koncernów pracuje pod jednym dachem w kompleksowym centrum umiejscowionym w Troy, Michigan.

Debiut przekładni planowany jest na drugi kwartał przyszłego roku w modelu Chevrolet Tahoe. Rok 2008 przyniesie również modele GMC Yukon oraz Cadillac Escalade wyposażone w nowe urządzenie. Zestawienie modelu Dodge Durango zostanie wzbogacone dopiero w 2009 roku.

Przekładnia o dwóch trybach działania połączona z technologią odłączania cylindrów pozwoli na oszczędność rzędu 25 procent uzyskiwaną w połączeniu z silnikiem ośmiocylindrowym. W praktyce oznacza to, że ważący prawie 2300 kg Tahoe mógłby spalać niecałe 11l/100km podczas jazdy poza terenem miejskim.

Czytaj także:

Hybrydowa skrzynia (2006-05-04)

Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW General Motors DaimlerChrysler hybryda

Podobne wiadomości:

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

BMW X2 - kolejny crossover z Bawarii

Aktualności 2017-10-27

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Nowe BMW M5 - silnik, dane techniczne, osiągi

Aktualności 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross