mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologiczne, ale kosztowne

Ekologiczne, ale kosztowne

Dyrektor ds. jednostek hybrydowych DaimlerChrysler, Andreas Truckenbrodt, poinformował podczas konferencji prasowej, iż koncern we współpracy z GM oraz BMW zainwestuje ponad miliard dolarów na rozwinięcie projektu nowoczesnych, hybrydowych przekładni.

Ekologiczne, ale kosztowne

Nowe urządzenia o dwóch trybach działania zastosowane zostaną w nadchodzących generacjach samochodów, należących do segmentu SUV, a także pojazdów luksusowych napędzanych na przednią oś. Ta kwota jest jednak wartością szacowaną, gdyż w rzeczywistości koszta nie będą rozdzielone równo na trzech producentów. Wynikać będą z liczby nowych modeli, które wyposażone zostaną w nowoczesne przekładnie, bowiem każdy samochód będzie wymagał indywidualnej kalibracji oprogramowania.

BMW, wyłączając modele MINI, produkuje samochody wyposażone w napęd na tylną oś. Wobec tego tymczasowo nie będzie ono zaangażowane w rozwijanie wersji przystosowanej do napędu na przednią oś. Jednakże w późniejszym terminie dołączy do prac.

Jak dotąd żaden z producentów oficjalnie nie poinformował o indywidualnych kosztach przedsięwzięcia, ani też nie podał przypuszczalnych poziomów produkcji. Truckenbrodt poinformował jedynie, że wstępne prace nad elementami pochłonęły 300 milionów dolarów. Aktualnie ponad 500 inżynierów pochodzących z trzech koncernów pracuje pod jednym dachem w kompleksowym centrum umiejscowionym w Troy, Michigan.

Debiut przekładni planowany jest na drugi kwartał przyszłego roku w modelu Chevrolet Tahoe. Rok 2008 przyniesie również modele GMC Yukon oraz Cadillac Escalade wyposażone w nowe urządzenie. Zestawienie modelu Dodge Durango zostanie wzbogacone dopiero w 2009 roku.

Przekładnia o dwóch trybach działania połączona z technologią odłączania cylindrów pozwoli na oszczędność rzędu 25 procent uzyskiwaną w połączeniu z silnikiem ośmiocylindrowym. W praktyce oznacza to, że ważący prawie 2300 kg Tahoe mógłby spalać niecałe 11l/100km podczas jazdy poza terenem miejskim.

Czytaj także:

Hybrydowa skrzynia (2006-05-04)

Zobacz koniecznie: Wszystko o BMW
Tematy w artykule: BMW General Motors DaimlerChrysler hybryda

Podobne wiadomości:

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

BMW Serii 4 - cała gama po liftingu

Premiery 2017-01-17

Honda pracuje nad hybrydą

Honda pracuje nad hybrydą

Technika 2017-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Toyota pracuje nad wodorową ciężarówką
Japoński koncern rozpoczyna prace nad ciężarówką napędzaną ogniwami paliwowymi. Jest to kolejny pojazd Toyoty po autobusie FC Bus wykorzystujący innowacyjną technologię.