mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekologiczny olej napędowy

Ekologiczny olej napędowy

Ponad 619 tys. ton ekologicznego oleju napędowego Euro Diesel sprzedała Grupa LOTOS w I połowie 2004 roku. Jest to wynik o 160 tys. ton wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W całym 2003 roku firma sprzedała prawie 1,1 mln ton olejów napędowych. 

W ubiegłym roku Grupa LOTOS jako pierwsza firma naftowa w kraju wprowadziła na rynek nowy ekologiczny olej napędowy Euro Diesel o zawartości siarki 10 ppm, czyli 0,001 procent – informuje Wojciech Kowalczyk, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS SA - Tak wysoka norma jakościowa zacznie obowiązywać na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej dopiero w roku 2009. 

W 1998 roku ówczesna Rafineria Gdańska jako pierwsza rozpoczęła produkcję paliwa dieslowego o zawartości siarki 500 ppm. Niewątpliwy przełom nastąpił na początku roku 2000, kiedy zrealizowano program modernizacji i budowy nowych instalacji technologicznych. Firma wprowadziła wówczas na rynek olej napędowy o zawartości siarki 50 ppm. Norma ta zacznie obowiązywać w Unii od 1 stycznia przyszłego roku.

- Produkowane przez Grupę LOTOS oleje napędowe spełniają wymogi jakościowe  podyktowane ostatnim rozporządzeniem Ministra Gospodarki, obowiązującym od osiemnastego września bieżącego roku - podkreśla Marek Herra, dyrektor ds. Produkcji Grupy LOTOS SA – Według wytycznych ministerstwa maksymalna zawartość siarki w oleju napędowym spadnie na przestrzeni najbliższych pięciu lat  z 350 mg/kg do 10 mg/kg.

Także benzyny Grupy Lotos spełniają unijne wymagania. W roku 2000 firma zaprzestała produkcji benzyn ołowiowych zastępując czteroetylek ołowiu związkiem potasowym. Dzięki nowym instalacjom możliwa jest produkcja benzyny z wymaganą przez Unię Europejską zawartością benzenu i siarki.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.