mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekonomiczna jazda na kropelce

Ekonomiczna jazda na kropelce

W Białymstoku odbyły się III eliminacje Mistrzostw Polski w Ekonomicznej Jeździe w Rajdzie Na Kropelce, zorganizowane przez Automobilklub Olsztyński i Politechnikę Białostocką.

Na starcie stawiło się 40 aut kilkunastu różnych marek m.in. Toyota Yaris o pojemności 1,0 litra, Fiat Panda 1.2, Nissan Micra 1.4, Hyundai Getz 1.3 czy Suzuki Ignis 1.3. Mitsubishi Lancer Sedan 1.6 zwyciężył w przeliczeniu na masę i pojemność silnika. Auto zajęło także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Po raz pierwszy w historii rajdu, oprócz załóg profesjonalnych, mogły startować w nim również załogi salonów samochodowych. Białostocka załoga Autoryzowanego Dealera Mitsubishi, firmy P.U.H. Grafix, z Janem Pietraszkiewiczem w roli kierowcy oraz Jackiem Łukaszewskim w charakterze pilota wystartowała Lancerem Sedan 1.6 l. - samochodem o największej masie własnej i pojemności skokowej. Trasa rajdu liczyła 279 kilometrów i wiodła przez okoliczne miasteczka (Bielsk Podlaski, Narewka, Hajnówka).

Celem rajdu był dojazd na czas przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. Średnia prędkość została obliczona na 60 km/h co w obszarze miejskim implikowało "sztywne" trzymanie się przepisów prawa (50km/h) a poza nim nakładało stałą prędkość 90km/h. Po pięciu godzinach jazdy załogi zameldowały się na mecie na komisyjne tankowanie pojazdów. Wynik - zużycie paliwa na poziomie 4,74 benzyny na 100km w cyklu mieszanym okazał się najkorzystniejszy dla Lancera, biorąc pod uwagę masę i pojemność silnika. Na uwagę zasługuje również trzecie miejsce tej załogi w klasyfikacji generalnej.

To już drugi sukces Mitsubishi w tego typu zawodach. W zorganizowanym przez Auto Klub Dziennikarzy Polskich Superteście Ekonomii Mitsubishi Space Star z silnikiem 1.9 DI-D okazał się najbardziej oszczędny w przeliczeniu na pojemność silnika. Auto zajęło także drugą pozycję w klasyfikacji „Mistrz Zasięgu”.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.