mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekspansja w kierunku motoryzacji

Ekspansja w kierunku motoryzacji

Grupa FAM prowadzi działania zmierzające do poszerzenia rynków o rozwojowe branże: motoryzacyjną, elektrotechniczną i AGD. W tym celu spółka poszerza swoją ofertę w zakresie ciśnieniowego odlewnictwa z aluminium i magnezu m.in.: obudowy, szczęki, trawersy, pierścienie.

W opinii przedstawicieli firmy przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny i AGD to perspektywiczne rynki o dużym potencjale wzrostu w obszarze odlewów ze stopów magnezu i aluminium. Na atrakcyjność odlewów aluminiowych i magnezowych dla branży motoryzacyjnej wpływa przede wszystkim ich waga. Magnez jest najlżejszym metalem konstrukcyjnym - lżejszym o 35% od aluminium i 70% od stopu cynku i aluminium, przy wysokiej wytrzymałości. Cena rynkowa magnezu jest stosunkowo niska. Aluminium jest najbardziej popularnym lekkim metalem konstrukcyjnym, lżejszym od stopu cynku i aluminium o 55%. Największy popyt na odlewy magnezowe i aluminiowe generują branże motoryzacyjna i elektrotechniczna, znajdują jednak one zastosowanie również w lotnictwie, przemyśle sportowo- turystycznym oraz w elektronicznych urządzeniach przenośnych.

Szacuje się, że przeciętnie wykorzystanie magnezu przy produkcji samochodu w roku 2000 wahało się od 0,6 do 2,5 kg komponentów magnezowych, w perspektywie 10 lat będzie wynosić od 10-50 kg. Docelowo może osiągnąć poziom nawet 100 kg części magnezowych w jednym samochodzie.

Grupa Kapitałowa FAM powstała w kwietniu 2005 r. W jej skład wchodzą obecnie spółki FAM TO S.A. - podmiot dominujący oraz spółki zależne: Mostostal Wrocław S.A., w którym FAM posiada 87,52% akcji oraz Cynkowanie Ogniowe Sp. z o.o., w którym 75% udziałów posiada FAM i 25% Mostostal Wrocław.


Przeczytaj także:

FŁT Kraśnik - Łożyska z klasą (2005-08-10)

NORD w Nowej Soli (2005-06-02)

Japoński Kotani w Gliwicach (2005-07-11)

 


Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.