mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ekspansja w kierunku motoryzacji

Ekspansja w kierunku motoryzacji

Grupa FAM prowadzi działania zmierzające do poszerzenia rynków o rozwojowe branże: motoryzacyjną, elektrotechniczną i AGD. W tym celu spółka poszerza swoją ofertę w zakresie ciśnieniowego odlewnictwa z aluminium i magnezu m.in.: obudowy, szczęki, trawersy, pierścienie.

W opinii przedstawicieli firmy przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny i AGD to perspektywiczne rynki o dużym potencjale wzrostu w obszarze odlewów ze stopów magnezu i aluminium. Na atrakcyjność odlewów aluminiowych i magnezowych dla branży motoryzacyjnej wpływa przede wszystkim ich waga. Magnez jest najlżejszym metalem konstrukcyjnym - lżejszym o 35% od aluminium i 70% od stopu cynku i aluminium, przy wysokiej wytrzymałości. Cena rynkowa magnezu jest stosunkowo niska. Aluminium jest najbardziej popularnym lekkim metalem konstrukcyjnym, lżejszym od stopu cynku i aluminium o 55%. Największy popyt na odlewy magnezowe i aluminiowe generują branże motoryzacyjna i elektrotechniczna, znajdują jednak one zastosowanie również w lotnictwie, przemyśle sportowo- turystycznym oraz w elektronicznych urządzeniach przenośnych.

Szacuje się, że przeciętnie wykorzystanie magnezu przy produkcji samochodu w roku 2000 wahało się od 0,6 do 2,5 kg komponentów magnezowych, w perspektywie 10 lat będzie wynosić od 10-50 kg. Docelowo może osiągnąć poziom nawet 100 kg części magnezowych w jednym samochodzie.

Grupa Kapitałowa FAM powstała w kwietniu 2005 r. W jej skład wchodzą obecnie spółki FAM TO S.A. - podmiot dominujący oraz spółki zależne: Mostostal Wrocław S.A., w którym FAM posiada 87,52% akcji oraz Cynkowanie Ogniowe Sp. z o.o., w którym 75% udziałów posiada FAM i 25% Mostostal Wrocław.


Przeczytaj także:

FŁT Kraśnik - Łożyska z klasą (2005-08-10)

NORD w Nowej Soli (2005-06-02)

Japoński Kotani w Gliwicach (2005-07-11)

 


Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Kolejny fragment drogi S3 otwarty
Od wczoraj uległa zmianie organizacja ruchu na budowanym odcinku drogi ekspresowej S3 pomiędzy węzłami Lubin Południe a Legnica Północ. Kierowcy mogą już korzystać z nowego odcinka o długości 6 km.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech