mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Eksport 2008 r. ? rekord mimo kryzysu

Eksport 2008 r. ? rekord mimo kryzysu

Rok 2008 miał dla przemysłu motoryzacyjnego dwa oblicza. Przez większość miesięcy odnotowywano wzrost np. produkcji czy zatrudnienia ale ostatni kwartał to gwałtowne załamanie się rynku w krajach Europy Zach., będących podstawą egzystencji sektora motoryzacyjnego w Polsce. Mimo to osiągnięto rekordowy w historii wynik - blisko 18,1 mld euro.

Eksport 2008 r. ? rekord mimo kryzysu

Najgorsze wyniki eksportu zanotowano w grudniu 2008r. Wtedy to eksport przemysłu motoryzacyjnego w Polsce spadł do najniższego poziomu w roku - 911,27 mln euro.

Rynki zbytu w krajach UE, od lat są podstawą egzystencji zarówno producentów pojazdów i jak większości pozostałych producentów komponentów motoryzacyjnych. W 2008 r. do krajów UE trafiło 81,59 proc. całości eksportu branży. Nadal największym odbiorcą pozostały Niemcy (24,55 proc.). Na drugim miejscu utrzymały się Włochy (17,13 proc.). Trzecim rynkiem zbytu była Wlk. Brytania (6,78 proc.). Dalej kolejno uplasowały się Rosja i Francja.

W eksporcie sektora motoryzacyjnego w dalszym ciągu dominują: samochody osobowe i samochody
towarowo-osobowe, części i akcesoria oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży w 2008 r. wyniósł 81,30 proc.

 

 


Podobne wiadomości:

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Nowa inwestycja VOSS Automotive uruchomiona

Aktualności 2014-10-21

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Włoska stajnia z Sant Agata Bolognese długo kazała czekać na ten model. Oto Lamborghini Urus - superszybki SUV z bykiem na masce. Znamy już wszystkie szczegóły na jego temat.