mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Eksport motoryzacji powoli się stabilizuje

Eksport motoryzacji powoli się stabilizuje

Wyniki eksportu polskiej branży motoryzacyjnej uzyskanie w maju dają nadzieję, że eksport przemysłu motoryzacyjnego uległa powolnej stabilizacji, choć na znacznie niższym poziomie niż rok wcześniej. Po blisko 29 proc. spadku w kwietniu, miesiąc później branża zanotowała „jedynie” 19 proc. spadek.

Eksport motoryzacji powoli się stabilizuje
Dobre efekty przynoszą działające od kilku miesięcy systemy dopłat do zakupu nowych aut, wprowadzone w poszczególnych krajach UE. Spowodowały one, że klienci w Niemczech, Francji, Włoszech czy na Słowacji preferują zakup małych miejskich, a więc zazwyczaj tańszych aut. Dlatego eksport motoryzacyjny z Polski, czy też innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, opiera się obecnie na konkurencyjnych cenowo autach oraz na części, których wartość jest niższa niż do samochodów klasy premium. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie Niemiec. Maj był trzecim miesiącem pod rząd, kiedy utrzymana została wysoka dynamika eksportu samochodów na ten rynek. W pierwszych miesiącach 2009 r. nastąpiło dalsze uzależnienie sektora motoryzacyjnego w Polsce od dwóch największych rynków zbytu, Niemiec i Włoch. W okresie styczeń-maj br. stanowiły 65,23 proc., o 25% więcej niż przed rokiem – poinformował Rafał Orłowski z AutomotiveSuppliers.pl.

AutomotiveSuppliers.pl podtrzymuje, że w całym 2009 r. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski może osiągnąć poziom ponad 15 mld euro. Uzyskanie prognozowanej wartości, będzie możliwe, jeśli po zakończeniu jesienią dopłat w krajach Europy Zachodniej, nie nastąpią znaczące spadki sprzedaży nowych aut.

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.