mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Eksport rośnie

Eksport rośnie

Najnowsze dane GUS rysują optymistyczny obraz - coraz więcej produktów sprzedajemy za granicę. Polskie firmy zdobywają nowe rynki, uczestniczą w targach i coraz odważniej zachęcają zagranicznych klientów. W ciągu ostatnich pięciu lat wartość eksportu podwoiła się z 34,4 mld euro w 2000 roku do 71,4 mld euro w 2005.

Eksport rośnie

Eksporterzy nieustannie poszukują sposobów obniżenia kosztów przy jednoczesnym polepszeniu jakości. Obecnie, dzięki silnemu złotemu sprowadzają najnowsze technologie po wyjątkowo korzystnych cenach. To z kolei pozwala na poszerzenie asortymentu i zaspokojenie potrzeb nowych rynków zbytu. Według badań NBP udział importu w kosztach firm był najwyższy w historii.

W przeliczeniu na dolary, w 2005 roku krajowe firmy wyeksportowały towary za prawie 89,3 mld USD. Wartość polskiego eksportu ciągle rośnie, w 2005 roku zwiększyła się o 21,1% (licząc w USD) w porównaniu do 2004.

W 2005 roku wymiana towarowa koncentrowała się na obrotach z krajami rozwiniętymi, których udział w eksporcie ogółem wynosił 83,6%. W tym samym okresie obroty handlowe z Unią Europejską stanowiły około 77,2% całego eksportu oraz 65,6% wartości polskiego importu. Najważniejszym partnerem handlowym Polski są od wielu lat niezmiennie Niemcy, których udział w całości polskiego eksportu w 2005 roku wyniósł 28,2%, a  24,7% w przypadku importu.

Polski eksport opiera się na kilku kluczowych gałęziach przemysłu. W porównaniu do roku 2004, eksport żywności zwiększył się o 20% w pierwszych 9 miesiącach 2005. W tym samym okresie, w wyniku inwestycji zagranicznych i międzynarodowej współpracy produkcyjnej przemysł samochodowy zwiększył eksport o 21%. Istotny jest także eksport części i akcesoriów samochodowych, statków i wyrobów z tworzyw sztucznych i mebli.
Wśród głównych partnerów handlowych Polski, najwyższą dynamikę obrotów odnotowano w eksporcie do Rosji, Republiki Czeskiej, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Francji, w imporcie natomiast - z Rosji, Chin i Belgii.

 

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Dobry klimat inwestycyjny w Polsce

Aktualności 2014-03-04

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

Komentuj:

~Victor 2010-09-16

Česká republika je stát skládající se z historických korunních zemí Českého království, tedy Zemí koruny české, jsou to Čechy , Morava a Slezsko. Polský název Czechy ignoruje další části státu zvaného Česká republika (či novotvaru Česko) vedle Čech druhou polovinu státu, a to Moravu a Slezsko. Ani v německém jazyku se nejmenuje tato země podle Čech, t.j. Boehmen, bo existuje jeszcze Maehren i Schlesien, dla tego jest to Tchechische Rebublik wkrótce Tschechien. Anglický ekvivalent Czech republic albo Czechlands. Pozdro.

~wezyzyr 2006-09-17

pytanie jzykowe: czy istnieje jakiś racjonalny powód pisania Republika Czeska zamiast Czechy. Przecież i wymienione w tekście kraje mają jakieś oficjalne nazwy np Wielka Brytania - Zjednoczone Królestwo itd. Rosja - Federacja Rosyjska

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.