mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Eksport znacznie zwolnił

Eksport znacznie zwolnił

Dane dotyczące zeszłorocznego eksportu polskiej branży motoryzacyjnej w dalszym ciągu są analizowane przez Polską Izbę Motoryzacji. Wiadomo już jednak, że w ostatnich miesiącach eksport znacznie zwolnił. Po 11 miesiącach 2008 roku osiągnął wartość 16,71 mld euro.

Eksport znacznie zwolnił
Rok 2008 przyniósł całemu rynkowi wiele niewiadomych odnośnie przyszłości branży. Eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego od początku roku osiągał wyniki lepsze niż w roku 2007. Jedynie sierpień był gorszy. Niestety poważne spowolnienie nastąpiło w październiku i listopadzie, kiedy to ogólnoświatowy kryzys dosięgnął także naszej gospodarki. Spowodowało to spadek poziomu eksportu do wyników uzyskanych w październiku 2005 roku. Porównując wyniki z października 2008 i października 2007 roku sytuacja wydaje się być mocno niepokojąca. Po przeanalizowaniu wyników za 11 miesięcy, mimo znaczących spadków pod koniec roku, Polska Izba Motoryzacji podtrzymuje prognozę, że w 2008 roku wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego może osiągnąć poziom pomiędzy 18,5-19 mld euro.

Od stycznia do listopada ubiegłego roku na rynki zagraniczne trafiły rodzime produkty motoryzacyjne o łącznej wartości 16,71 mld euro. Kondycja tego sektora gospodarki w Polsce jest w dalszym ciągu silnie uzależniona od rynków zbytu w krajach Unii Europejskiej. W okresie 11 miesięcy 2008 roku do krajów UE trafiło aż 83,43% całości eksportu. Do pierwszej piątki krajów eksportowych w zaliczają się Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Na wymienione rynki przypada 71,74% całości eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Najważniejszymi odbiorcami eksportu poza UE są Rosja, Ukraina i Turcja.

W eksporcie branży motoryzacyjnej dominującą rolę odgrywają trzy grupy produktów: samochody osobowe i samochody dostawcze, części i komponenty oraz silniki wysokoprężne. Ich łączny udział w eksporcie branży po 11 miesiącach wyniósł 83,61%. Największy udział od lat ma eksport samochodów. Jego wartość osiągnęła poziom 6,28 mld euro. Z kolei w przypadku części i komponentów wyeksportowano produkty o wartości ponad 5,2 mld euro. Natomiast wartość eksportu silników wyniosła ponad 2,4 mld euro.

Podobne wiadomości:

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

~kicka 2009-03-02

No i po co się tak uzależniać ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.