mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Elektroniczne myto z opóźnieniem

Elektroniczne myto z opóźnieniem

Już w marcu mieliśmy poznać wszystkich wykonawcę elektronicznego systemu poboru opłat za korzystanie z polskich dróg. Niestety z powodów błędów formalnych, którymi obarczona była część złożonych wniosków, termin składania ofert na budowę systemu został przesunięty do połowy kwietnia. To oznacza, że wymagane przez Brukselę zakończenie inwestycji do lipca 2011 roku może być trudne.

Elektroniczne myto z opóźnieniem
Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapowiada, że mimo tych trudności to umowa z wybranym wykonawcą zostanie podpisana w lipcu tego roku. Jeszcze pod koniec zeszłego roku, rząd deklarował że nastąpi to na początku II kwartału. Niestety termin zbliża się wielkimi krokami a na razie nie udało się nawet zakończyć nawet pierwszego etapu przetargu.

Na przełomie maja i czerwca wybrane firmy mają złożyć oferty cenowe i przedstawić proponowane parametry techniczne systemu. Niestety nawet jeśli wszystko odbędzie się według tego scenariusza, zawarcie umowy z wybranym wykonawcą będzie możliwe w lipcu, ale jedynie wtedy, gdy nikt z pozostałych oferentów nie odwoła się od decyzji. Zdaniem ekspertów będzie to trudne. Według Wojciecha Malusi, prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa przesuwanie terminów już dzisiaj, świadczy o tym, że do lipca tego roku wykonawca na pewno nie zostanie wybrany a sam system nie ujrzy światła dziennego do ustalonego wcześniej lipca 2011 roku.

Wśród chętnych na zaprojektowanie, budowę i obsługę Systemu Elektronicznego Poboru Opłat, który ma obowiązywać na autostradach i wybranych drogach ekspresowych oraz krajowych jest m.in. IBM Polska, konsorcjum MyToll, Strabag, Kulczyk Holding i EFKON AG czy NDI z Siemensem.

Nowy rozwiązanie poboru opłat ma za zadanie zastąpić obowiązujący dzisiaj system winiet. Po wejściu w życie nowego systemu kierowcy będą płacić za faktycznie przejechaną trasę. Ma on objąć zarówno autostrady jak i część dróg ekspresowych.

To pierwszy z etapów ujednolicenia opłat za drogi w UE. W 2011 roku elektroniczne myto ma obowiązywać we wszystkich unijnych krajach. Rok później wszystkie mają zostać ujednolicone — w pierwszej kolejności ma to dotyczyć samochodów o wadze powyżej 3,5 tony i przewożących ponad 9 osób. Unia chce wprowadzenia jednego abonamentu obowiązującego w całej UE i jednego urządzenia pozwalającego zliczać przejechane kilometry. Obecnie elektroniczne systemy poboru opłat działające w niektórych krajach UE nie są ze sobą kompatybilne. 

Podobne wiadomości:

Nowa Formuła - zmiany przepisów w F1

auto motor i sport 0000-00-00

Nie przebrzmiały jeszcze echa jednej rewolucji technicznej w F1, a szykuje się kolejna. F1 ma wskazywać drogę rozwoju autom drogowym. Tym razem na serio.

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Komentuj:

~kkkkkkkkkkkk 2010-04-13

To po cholerę budują na "państwowym" kawałku A2 Konin-Łodź bramki? I to jeszcze w ciągu drogi głównej, mimo zapowiedzi, że mają być na dojazdach?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando