mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Elektryczne auta także mogą szkodzić środowisku

Elektryczne auta także mogą szkodzić środowisku

W dobie rosnącej popularności samochodów z silnikami elektrycznymi i hybrydowych należy zastanowić się, jak te auta przyszłości wpływają na środowisko. Efekt analiz może być diametralnie różny od logicznego rozumowania.

Elektryczne auta także mogą szkodzić środowisku
W teorii wszystko jest proste - mam samochód elektryczny, którego rura wydechowa - jeśli w ogóle istnieje - jest atrapą. Nie wydobywa się z niej ani czarny obłok niedopalonego oleju napędowego, ani błękitna chmurka przepalanego oleju silnikowego. Czyli producent auta ma rację - auto jest bezemisyjne, nie truje dwutlenkiem węgla, tlenkami azotu, siarki ani cząsteczkami sadzy. Zanim jednak z czystym sumieniem położysz się spać, wiedząc że twój eko-samochód "tankuje" się nocą z garażowego gniazdka, pomyśl skąd bierze się prąd dla niego.

Grupa naukowców (amerykańskich, a jakże) z National Bureau of Economic Research podjęła się skomplikowanych kalkulacji wpływu aut zasilanych benzyną oraz prądem na środowisko. Amerykanie przenalizowali strukturę produkcji energii elektrycznej w USA z podziałem na stany i przedstawili wyniki swoich kalkulacji w postaci map, które wskazują gdzie "elektryki" oszczędzają środowisko, a gdzie korzyści z bezemisyjnej jazdy są przewyższane przez szkodliwy cykl produkcji prądu. Rezultat jest jednocześnie łatwy do przewidzenia i zaskakujący - w stanach, które swoją energię elektryczną czerpią głównie z elektrowni węglowych, "wtyczkowozy" wyrządzają znacznie wyższe szkody niż konwencjonalne benzyniaki. Z kolei na Zachodzie, gdzie łatwiej jest korzystać z alternatywnych źródeł energii, auta elektryczne zyskują pod tym względem wyraźną przewagę nad spalinowymi.

Autorzy publikacji dla dobitniejszego zobrazowania stworzyli nawet kalkulację sugerowanych dotacji dla samochodów o napędzie elektrycznym. Jak wiadomo niektóre państwa, w tym także stany USA, oferują nabywcom samochodów elektrycznych ulgi zakupowe, które mają motywować do przesiadki na "ekologiczne" pojazdy. Według przeliczeń autorów, którzy wzięli pod uwagę korzyści (lub obciążenia)  dla środowiska płynące z użytkowania "wtyczkowozów", mieszkańcy Los Angeles rzeczywiście zasługują na ulgi - w przyjętym cyklu życia produktu (150 000 mil przebiegu) "elektryk" napędzany "wiatrowym" prądem Kalifornii będzie na tyle przyjazny środowisku, że powinna mu przysługiwać ulga w wysokości 3025 dolarów. Na drugim biegunie jest Północna Dakota, która niemal całą energię produkuje z węgla - autorzy tekstu wyliczyli, że auta elektryczne powinny być tam obciążone dodatkowym podatkiem w wysokości 4773 dolarów! Tak czy owak, według publikacji nikomu nie należy się oferowana aktualnie dotacja w wysokości 7500 dolarów - średnia dla wszystkich stanów wyniosła -742 dolary, czyli auta elektryczne w skali krajowej wyrządzają środowisku więcej krzywdy niż pożytku.

Oczywiście wspomniane kalkulacje to tylko próba wykazania rzeczywistego obciążenia eksploatacji aut elektrycznych i benzynowych na otoczenie naturalne. Nie można wydawać jednoznacznych wyroków bazując tylko na analizie kosztów wytworzenia paliwa używanego do napędu. Istotne są także koszty wydobycia ropy naftowej i węgla oraz transport wszystkich surowców - te czynniki mogą zmieniać wynik analizy. Jednak warto pamiętać, że prąd prądowi nierówny i w przypadku Polski, gdzie około 90% energii otrzymujemy z węgla kamiennego i brunatnego, wpływ eksploatacji auta elektrycznego na środowisko może być podobny jak we wspomnianej wcześniej Północnej Dakocie.
 
Szkody wyrządzone środowisku przez jeden samochód (z lewej benzynowy, z prawej elektryczny) wyrażone w centach/milę. Wyraźnie widać, że generujące prąd z paliw kopalnych stany wschodnie "nie lubią" aut elektrycznyc, a samochody z napędem spalinowym szczególnie dotkliwie wpływają na otoczenie naturalne w dużych aglomeracjach.

Podobne wiadomości:

Nissan Leaf potwierdza niezawodność

Nissan Leaf potwierdza niezawodność

Aktualności 2018-07-31

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
40 tys. hybryd Toyoty na polskich drogach
40 tys. hybryd Toyoty na polskich drogach
Samochody hybrydowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. W lipcu łączna liczba hybryd, które opuściły polskie salony Toyoty, przekroczyła liczbę 40 000 egzemplarzy. Ostatnie 10 tys. takich aut marka dostarczyła klientom w zaledwie 9 miesięcy.