mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Elektryczny Solaris dla kibiców

Elektryczny Solaris dla kibiców

Urbino electric, prototyp elektrycznego autobusu Solaris, będzie woził kibiców piłkarskich ME 2012 w Poznaniu. Producent planuje udostępnienie poznańskiemu MPK autobusu do testów w tym terminie.

Elektryczny Solaris dla kibiców
- Jednym z pierwszych testujących autobus w regularnym ruchu miejskim będzie poznańskie MPK. Prawdopodobnie nastąpi to w połowie tego roku. Być może uda się to zgrać z mistrzostwami Europy w piłce nożnej - zapowiada Dariusz Michalak, Dyrektor Biura Badań i Rozwoju w firmie Solaris.

Jak dodał, po pierwszych targowych prezentacjach pojazdu, w Polsce oraz zagranicą, spółka rozpoczęła też wstępne rozmowy na temat sprzedaży tego typu autobusów. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia testów pojazdu z udziałem pasażerów.

Dzięki znaczącej redukcji wagi pojazdu, co uzyskano m.in. przez zastosowanie w konstrukcji włókna węglowego, użycie cieńszych szyb, lżejszych foteli pasażerów i aluminiowych felg, autobus jest tylko nieznacznie cięższy w porównaniu z tym samym typem o napędzie spalinowym.

Autobus ma 8,9 m długości, 2,4 m szerokości i 3,25 m wysokości. Pomieści ok. 30 pasażerów. Konstrukcję szkieletu wykonano ze stali nierdzewnej, zaś poszycie ścian bocznych m.in. z włókna węglowego. Układ napędowy stanowi silnik elektryczny o mocy 120 kW, a także ważące 1400 kg baterie litowe o napięciu znamionowym 600 V i pojemności 120 kWh.

Wartość energii zgromadzona w bateriach, zamontowanych w Urbino electric, pozwala na przejechanie do 100 km. Pojazd może rozwijać maksymalną prędkość 50 km/h. Ładowanie baterii z terminala trwa do 4 godzin. Baterie ładowane są także poprzez odzysk energii kinetycznej z hamowania w tzw. procesie rekuperacji.

Miejsce pracy kierowcy wyposażono w pulpit dotykowy, który oprócz podstawowych parametrów informuje - na ekranach LCD - o stanie pracy układu elektrycznego oraz poziomie naładowania baterii. Poprzez dotykowe ekrany kierowca może sterować wszystkimi parametrami: od ogrzewania po radio. Autobus wyposażono w energooszczędne, zewnętrzne i wewnętrzne, oświetlenie typu LED.

Kolejny egzemplarz autobusu powstanie w połowie 2012 roku: "Pojazd ten będzie jeszcze lżejszy, a tym samym jego zasięg większy. Chcemy także radykalnie skrócić czas ładowania baterii. Dzięki czemu będzie to jeszcze bardziej atrakcyjna oferta dla miejskich przewoźników. Już teraz jednak mamy wiele zapytań o autobus elektryczny" - podsumowuje Dariusz Michalak.

Urbino electric jest częścią programu "Pierwszy w Europie polski autobus elektryczny firmy Solaris", który w 30 proc. został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podobne wiadomości:

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.