mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Elektryczny pojazd dla włoskich miast

Elektryczny pojazd dla włoskich miast

Fiat oraz grupa naukowców z Uniwersytetu w Turynie opracowali egzemplarz pojazdu elektrycznego, który już niebawem może wyruszyć na podbój włoskich aglomeracji miejskich. Phylla (z j. greckiego oznacza liść), bo tak nazywa się ten pojazd ma 3 metry długości, waży 750 kg i jest w stanie pokonać dystans nawet do 222 kilometrów na jednym cyklu ładowania baterii.

Elektryczny pojazd dla włoskich miast
Co ważne koncepcyjny model Phylla może być poddany całkowitemu recyklingowi. A to dlatego ponieważ wszystkie jego elementy podwozia oraz karoserii wykonane zostały z aluminium. Materiały we wnętrzu są także biodegradowalne i gotowe do ponownego użycia. Do gromadzenia energii elektrycznej włoski pojazd wykorzystuje baterie litowo-jonowe, które wyczerpują się po przejechaniu 145 kilometrów. Potem trzeba ponownie doładować je w tradycyjnym gniazdku z prądem. Istnieje możliwość montażu baterii litowo-polimerowych, dzięki którym zasięg wzrasta do 220 kilometrów.

Phylla jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną rzędu 130 km/h. Jak zapewnia szef projektu Nervio Di Giusto pierwsze 50 km/h pojawia się na liczniku po 6 sekundach od startu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przekształcenia Phylli w pojazd transportowy, użytkowy lub specjalny. Nie jest wykluczone, że samochód będzie mógł podróżować dzięki energii pochodzącej z baterii słonecznych i napędu wodorowego. Według wstępnych wyliczeń jazda włoskim eko-autem ma być 10-krotnie tańsza od jazdy autem z małolitrażowym silnikiem benzynowym.

Fiat wraz z turyńskim instytutem będzie w kolejnych latach zajmował się rozwojem tego programu. Prace badawcze w pełni finansować będzą regionalne władze Piemontu. Pierwsze seryjne egzemplarze Phylli testowane będą najpierw jako flota obsługi turyńskiego lotniska Caselle. Termin to 2010 rok.

Podobne wiadomości:

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Toyota pracuje nad autami elektrycznymi

Technika 2016-11-08

Elektryczne Mini w Kalifornii

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.