mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek

Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek

Francuzi testują urządzenia wytwarzające energię elektryczną ze wzbudzanego przez przejeżdżające ciężarówki podmuchu powietrza. Prace wdrożeniowe trwają już wzdłuż autostrady A6, łączącej Paryż z Lyonem. 

Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek
Obecnie urządzenia umieszczone nad pasami ruchu mierzą siłę podmuchów, które miałyby napędzać turbiny wiatrowe. Dzięki pomiarom okaże się ile energii można pozyskać tą drogą. Przy autostradzie postawiono już nawet doświadczalny wiatrak.
 
Pęd powietrza wzbudzany na kilka sekund, ale bardzo silny, nazywany jest wiatrem zakłócanym. Bernard Aversenq, który kieruje projektem prowadzonym przez firmę APRR wyjaśnia, że codziennie około 5 tys. pojazdów z ciężkimi ładunkami pokonuje część A6, przy której zainstalowano wiatrak. 
 
Jeśli wyniki doświadczenia okażą się obiecujące, wiatraki tego typu będą mogły dostarczać energii potrzebnej do zasilania urządzeń instalowanych przy autostradach i zużywających do 2 kWh: kamer, świetlnych tablic informacyjnych itp.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na majówkę - GDDKiA radzi

Utrudnienia na majówkę - GDDKiA radzi

Polskie drogi 2016-05-02

Komentuj:

~romek 2010-08-24

jaka powinna byc bezpieczna odległosc wiatraka od pasa awaryjnego?nadmuchac to sobie moga ale w du.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.