mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek

Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek

Francuzi testują urządzenia wytwarzające energię elektryczną ze wzbudzanego przez przejeżdżające ciężarówki podmuchu powietrza. Prace wdrożeniowe trwają już wzdłuż autostrady A6, łączącej Paryż z Lyonem. 

Energia elektryczna z podmuchu ciężarówek
Obecnie urządzenia umieszczone nad pasami ruchu mierzą siłę podmuchów, które miałyby napędzać turbiny wiatrowe. Dzięki pomiarom okaże się ile energii można pozyskać tą drogą. Przy autostradzie postawiono już nawet doświadczalny wiatrak.
 
Pęd powietrza wzbudzany na kilka sekund, ale bardzo silny, nazywany jest wiatrem zakłócanym. Bernard Aversenq, który kieruje projektem prowadzonym przez firmę APRR wyjaśnia, że codziennie około 5 tys. pojazdów z ciężkimi ładunkami pokonuje część A6, przy której zainstalowano wiatrak. 
 
Jeśli wyniki doświadczenia okażą się obiecujące, wiatraki tego typu będą mogły dostarczać energii potrzebnej do zasilania urządzeń instalowanych przy autostradach i zużywających do 2 kWh: kamer, świetlnych tablic informacyjnych itp.

Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

~romek 2010-08-24

jaka powinna byc bezpieczna odległosc wiatraka od pasa awaryjnego?nadmuchac to sobie moga ale w du.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando