mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > EuroTest: Na których stacjach warto się zatrzymywać?

EuroTest: Na których stacjach warto się zatrzymywać?

Podróżujesz często po Europie? Przeczytaj na których stacjach warto się zatrzymywać. Niemiecki automobilklub ADAC w ramach europejskiego programu EuroTest sprawdził 77 miejsc obsługi podróżnych (MOP), w jedenastu krajach Starego Kontynentu. Pod kątem cen, przyjaznego personelu, a nawet czystości toalet.

EuroTest: Na których stacjach warto się zatrzymywać?
Blisko 34 000 kilometrów pokonali łącznie eksperci ADAC, by dotrzeć do wybranych stacji benzynowych, zlokalizowanych przy najważniejszych szlakach komunikacyjnych w Europie. Nadrzędnym celem tego zadania, przeprowadzonego w ramach europejskiego programu EuroTest, było sprawdzenie jakości oferowanych usług w tych obiektach i przedstawienie jak najbardziej rzetelnych wyników, dlatego wszyscy eksperci ADAC, pojawiali się na stacjach w formie incognito, jako zwykły klient, bez ujawniania swojej tożsamości i celu przybycia. Wyniki swoich obserwacji, jakie przywieźli z powrotem, opisujemy poniżej. Ogólnie ujmując sprawa nie wygląda przeciętnie: na 77 skontrolowanych miejsc obsługi podróżnych 23 obiekty otrzymały ocenę dobrą, 48 notę wystarczającą, a 6 niedostateczną.

Wygrani i przegrani
Najgorsza z najgorszych - to określenie najlepiej pasuje do zdecydowanie przegranej stacji benzynowej De Buunderkamp, zlokalizowanej w Holandii przy autostradzie A12 (Untrecht-Anrheim). Brak oddzielnych stref tankowania dla ciężarówek i auto osobowych, źle zaaranżowane przestrzenie serwisowe, brak ciekawej oferty w sklepach, niemiły personel, a przede wszystkim naganny stan sanitariatu bez toalet dla inwalidów - to największe grzechy tego obiektu. Na tej stacji zdaniem ekspertów ADAC naprawdę nie warto się zatrzymywać.

Co innego w Kozlov-Černá Studánka, czeskiej stacji położonej w Czechach przy autostradzie A1 pomiędzy Pragą i Brünn. Jak czytamy w raporcie ADAC, to prawdziwy znak jakości, którego dobre zalety widać za nim zjedziemy z autostrady w postaci niezawyżonych cen paliw. Poza tym cała infrastruktura stacji stoi na najwyższym poziomie. Toalety lśnią, w sklepie bogaty wybór asortymentu, a lokalizacja stref czytelna i wygodna. Do tego bardzo przystępne ceny. Idealne miejsce na postój.

Czechy, Słowenia i Chorwacja - tu warto stawać
Ten kierunek bardzo często wybierają Polacy, którzy własnym transportem wyruszają do wakacyjnych kurortów nad Adriatykiem. I jeśli na pozostałych stacjach przyautostradowych jest taka jakość jak w przypadku dwóch w Czechach, dwóch w Słowenii i jednej w Chorwacji, to naprawdę warto ruszać w tym kierunku. Cała piątka znajduje się bowiem na szczycie rankingu EuroTest. Poza wspomnianym wcześniej zwycięzcą, Czesi mogą pochwalić się także drugą najlepszą stacją w zestawieniu (Kladruby - Południe) przy autostradzie A5. ADAC przetestowało oczywiście większą liczbę stacji w tych krajach - dokładnie po cztery. Niemal wszystkie pozostałe otrzymały notę dobrą, z wyjątkiem jednej w Chorwacji i jednej w Słowenii, które musiały zadowolić się oceną wystarczającą.

Niemcy - pogrążone przez wysokie ceny
To dość spore zaskoczenie, ale najlepsza niemiecka stacja benzynowa (Aichen na A8 - nota dobra) w zestawieniu ADAC, zajęła dopiero 19 miejsce. Eksperci tego automobilklubu twierdzą jednak, że za taki stan odpowiadają wyższe ceny produktów w stosunku do tych w innych krajach Europy. Dla przykładu za ten sam batonik z czekolady w Niemczech zapłacimy o 3 razy drożej niż w Czechach. Podobnie jak za 1 l. wody w butelce. W przypadku naszych zachodnich sąsiadów w teście wzięło udział 12 obiektów. Dwa znich (Tecklenburger Land/ Ost, Holzkirchen/ Nord) otrzymały notę niedostateczną. Z kolei MOP - Walsleben przy A24, okazał się najdroższym w całej stawce. Pozostałe 9 stacji oceniono na zaledwie wystarczające.

Szwajcaria i Włochy - pomogą zatankować
W przypadku neutralnej Szwajcarii obraz skontrolowanych stacji zostawia po sobie pozytywne widoki. Z 9 przebadanych obiektów 2 otrzymały notę dobrą (Rose de la Broye i Würenlos - obie przy A1), 7 uznano za wystarczające. Największe zastrzeżenia dotyczą wyposażenia, stanu i higieny sanitariatów. Również 9 stacji sprawdzono we Włoszech - 1 wypadła dobrze (Paganella przy A22), 7 wystarczająco, a 1 niedostatecznie (Piani d'Invrea przy A10 między Genuą a Niceą). Duża zaleta włoskich stacji - na wszystkich jest personel, który zatankuje nam samochód. Minus - higiena w toaletach.

Hiszpania i Francja - nie przegapisz
Pozostajemy na południu Europy i jedziemy do Hiszpanii: jedna stacja oceniona wysoko, siedem wystarczająco. We wszystkich natomiast dobrze zaprojektowane drogi dojazdowe i wyjazdowe oraz bogata oferta w sklepach. W najlepiej ocenionej L’Emporda przy AP-7, przebiegającej wzdłuż Costa Brava na duży plus zasługuje celująco utrzymany sanitariat. Niestety jest też druga strona medalu - sześć obiektów oferują przyjezdnym bardzo niemiłe zapachy. W najgorzej ocenionej hiszpańskiej stacji La Ribera (również przy AP-7) większość toalet wyłączona była z użytku. Sąsiadująca z Hiszpanią Francja może pochwalić się z kolei trzema dobrymi obiektami i pięcioma wystarczającymi. Wszystkie punktują wysoko w kategorii oznaczenia, drogi dojazdowe i obszerną ofertą produktów. W porównaniu z pozostałymi krajami Europy Zachodniej jest też tam najtaniej. Średnio francuskie stacje wypadają w przypadku higieny w toaletach - z ośmiu przebadanych stacji sześć miało z tym problemy.

Belgia, Holandia i Austria - zapach niegodny Europy
Kolejna przerwa na tankowanie w Belgii. Tutaj raz oceniono dobrze (Jabbeke przy A10 koło Brugii), trzy razy wystarczająco. Poza tym podobny obrazek jak w większości Europy - słaba higiena. Dalej do Holandii, kraju z najgorzej ocenionym obiektem De Buunderkamp przy A12. Niedostateczną notę otrzymał jeszcze jeden punkt: Het Gevlocht na A67 pod Eindhoven. Przystanek w Holandii najlepiej zrobić w Vossedal na A2 koło Maastricht. To jedyna stacja oceniona dobrze. Najbardziej zróżnicowany obraz jakości MOP-ów zobaczymy w Austrii - obok trzech wysoko notowanych punktów, do zestawienia trafił także jeden niedostateczny - Schönberg na A13 koło Innsbrucku. Zawodzi w każdym aspekcie - źle zaaranżowana przestrzeń na kasy i sklep, brak toalet dla inwalidów i ogólnie panujący nieład.

Największy problem - toalety
Eksperci ADAC zgodni są co do jednego. Najgorzej stacje benzynowe wypadły w przypadku utrzymania czystości toalet. Aż 35 z 48 obiektów ocenionych jako wystarczające, najwięcej negatywnych opinii zebrało w tej kategorii. Wiele z nich wyposażonych było w uszkodzone sanitariaty, a w blisko 1/4 nie przewidziano toalet dla inwalidów.

Największy pozytyw - sklepy jak markety
Najwyższe oceny skontrolowane stacje benzynowe notowały w kategoriach: oferta sklepowa i gastronomia. ADAC stwierdza, że dzisiejsze sklepy na stacjach benzynowych, coraz częściej bogatym asortymentem przypominają supermarkety, w których można kupić niemal wszystko. Osobnym tematem jest kwestia cen i ich sztucznego zawyżania w niektórych krajach - tutaj blisko 1/3 stacji została oceniona bardzo źle.

Jest wiele do poprawy
Automobilklub ADAC przygotował także listę poprawek, które powinny w przyszłości wpłynąć na świadczenie lepszych usług przez stacje benzynowe. Przede wszystkim dotyczy to: bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli poprawienia dróg wjazdowych i wyjazdowych ze stacji, aranżacji zaplecza serwisowego (na niektórych stacjach stwierdzono brak kompresorów do pompowania opon). Wskazane są także duże zmiany w budowie infrastruktury przyjaznej dla inwalidów.

>>> Zobacz wyniki EuroTest 2011 - ocena stacji benzynowych w Europie <<<

Podobne wiadomości:

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Polskie drogi 2015-12-04

Peugeot 508 SW – z rozmachem

auto motor i sport 0000-00-00

Jest przestronny, pakowny, elegancki i nieźle jeździ. Peugeot 508 SW wydaje się bardziej niemiecki niż francuski. Czy to klucz do sukcesu i popularności?

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando