mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro 5 coraz bliżej

Euro 5 coraz bliżej

Komisja Europejska przedstawiła swoją wstępną propozycję zaostrzenia norm emisji zanieczyszczeń przez nowe samochody osobowe, która miałaby zacząć obowiązywać od połowy 2008 roku.

Proponowane przez KE limity poszczególnych gazów, jakie znajdują się w spalinach, zostaną poddane teraz ocenie przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego oraz innych zainteresowanych grup. Pod koniec tego roku Komisja przedstawi już swoje oficjalne stanowisko. Nowe normy Euro 5 zaczną obowiązywać od połowy 2008 roku. Obecnie obowiązująca norma Euro 4 weszła w życie w styczniu tego roku.

Nowe propozycje zakładają obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń w pojazdach napędzanych silnikami benzynowymi, dieslami oraz gazowymi. W stosunku do silników wysokoprężnych emisja mikrocząsteczek ma zostać zredukowana o 80% z 25 (Euro 4) do 5 mg/km, zaś emisja tlenków azotu o 20%. W przypadku wersji benzynowych zakładana redukcja obu tych składników ma wynieść 25%.

Norma Euro 5 ma naprawić również obecną lukę w przepisach, która pozwala dużym samochodom osobowym ważącym ponad 2,5 tony (m.in. SUV-y) spełniać mniej surowe standardy emisji zanieczyszczeń przewidziane dla pojazdów dostawczych.

Nowe normy będą dotyczyć wszystkich nowych samochodów osobowych wprowadzanych do sprzedaży na rynku europejskim. Tak więc zarówno producenci z USA, jak i Azji będą musieli spełnić nowe regulacje w tym zakresie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.