mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro 5 najlepiej znana w Polsce

Euro 5 najlepiej znana w Polsce

Badanie opublikowane przez firmę Castrol, dostawcę olejów silnikowych i środków smarnych, dowodzi, że 22 proc. menedżerów i dyspozytorów flot jest nieświadomych zmian w normie prawnej Euro 5.

Euro 5 najlepiej znana w Polsce
Nowa norma prawna Euro 5, weszła w życie 1 października 2009 roku. Jej zapisy zobowiązują europejskich dyspozytorów samochodów ciężarowych do redukcji emisji spalin i dwutlenku węgla ich pojazdów.

Tymczasem Badania wykazały, że spośród przebadanych krajów największy poziom świadomości Euro 5 mają menedżerowie flot z Polski (aż 80 proc.), podczas gdy wiedza o zmianach w Szwecji i Wielkiej Brytanii jest dużo niższa — odpowiednio 42 i 35 proc. Wyniki nie powinny dziwić jeśli przyjąć, że polskie firmy mają o wiele większą flotę pojazdów starego typu niż przedsiebiorstwa z Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Do tego polscy przewoźnicy, ze względu na sąsiedztwo naszego kraju z z Niemcami, mocno odczują wzrost obowiązkowych opłat drogowych MAUT.

Wynikami badanie zaniepokojony jest Marc Lawn, Szef Marketingu Castrol na Europę i Afrykę. Jego zdaniem dyspozytorzy flot powinni uświadomić sobie, w jaki sposób zmiany legislacyjne wpłyną na zarządzane przez nich floty i ich zapotrzebowanie na oleje i smary.

44 proc. ankietowanych uważa, że zmiany będą miały bezpośredni wpływ na ich działalność, z czego 39 proc. sądzi, że będą to natychmiastowe zmiany na gorsze, powodujące wzrost kosztów operacyjnych. Ponad 67 proc. polskich menedżerów uznało, że zmiany będą miały negatywny wpływ na ich biznes, w Szwecji takiego zdania było 39 proc. ankietowanych, natomiast w Wielkiej Brytanii — 31 proc.

Jednak około 1/10 respondentów uważa, że Euro 5 stwarza warunki do uzyskania przewagi konkurencyjnej, a 1/4 pozytywnie ocenia jej wprowadzenie. Upusty podatkowe, możliwość bezpłatnego wjazdu na tereny o zwiększonych wymaganiach wobec pojazdów i wreszcie zredukowanie opłat za autostrady wobec pojazdów spełniających wymogi, to korzyści przemawiające za zakupem nowej ciężarówki. Są one równie ważne jak zyski wynikające z ochrony środowiska naturalnego. Menadżerowie flot dostrzegają też, że spełnienie warunków przepisów Euro 5 wpłynie korzystnie na wiarygodność ich firm w aspekcie ochrony środowiska.

Podobne wiadomości:

Nowy olej Castrol dla Volkswagena

Nowy olej Castrol dla Volkswagena

Technika 2016-06-28

Kupujemy coraz mniej diesli

Kupujemy coraz mniej diesli

Aktualności 2016-04-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce
Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce
Polski oddział Toyoty ma powody do dumy. Sprzedaż hybryd w "nad Wisłą" przekroczyła magiczną barierę 20 tys. aut.