mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro NCAP: Bez ESP nie będzie 5 gwiazdek

Euro NCAP: Bez ESP nie będzie 5 gwiazdek

Od przyszłego roku czeka nas poważna zmiana w systemie oceniania przeprowadzanych przez Euro NCAP testów zderzeniowych. Będzie jedna ogólna ocena, a jedną z jej składowych będzie obecność aktywnych systemów bezpieczeństwa.

Euro NCAP: Bez ESP nie będzie 5 gwiazdek

Według przedstawicieli Euro NCAP nowy system da bardziej czytelną i jasną informację klientom, którzy przy wyborze nowego samochodu kierują się względami bezpieczeństwa. Obecny system, obowiązujący od 1997 roku, składa się z odrębnych ocen (do 2003 r. z dwóch, po tej dacie - trzech) - za bezpieczeństwo dorosłych, dzieci (oddzielnie od 2003 r.) oraz pieszych. Nie ma jednej wspólnej oceny, która mogłaby posłużyć do porównania całościowego różnych modeli.

I właśnie taki cel przyświecał Euro NCAP, by stworzyć jedną ocenę, która by wprost wskazywała, jakie modele w danych segmentach są najbezpieczniejsze. Ocena testów ma być ponadto bardziej restrykcyjna i wszechstronna. Na łączną ocenę, również w skali pięciogwiazdkowej, składać się będą cztery cząstkowe noty. Tak jak do tej pory - za ochronę dorosłych pasażerów, dzieci oraz pieszych - oraz dodatkowo za obecność w samochodzie aktywnych systemów, które odgrywają coraz większą rolę w unikaniu wypadków drogowych oraz minimalizowaniu ich skutków.

Według założeń, aby auto otrzymało dobrą ocenę łączną (4 lub 5 gwiazdek), musi wypaść dobrze (minimum 4 gwiazdki) w każdej z ocenianych kategorii. Przykładowo, nie będzie możliwe otrzymanie w sumie pięciogwiazdkowej oceny, jeśli w standardowym wyposażeniu większości sprzedawanych wersji danego modelu nie będzie się znajdować system ESP.

Nowością będzie także uwzględnienie poziomu ochrony, jaki zapewniają fotele podczas zderzenia w tył samochodu oraz jak przeciwdziałają typowym w takich wypadkach urazom kręgów szyjnych. Od przyszłego roku ta część testu zostanie włączona do kategorii ochrony dorosłych pasażerów. Natomiast pod koniec listopada br. Euro NCAP opublikuje wyniki tego typu testów, jakie zostały już przeprowadzone przy okazji wszystkich tegorocznych testów zderzeniowych.

Pierwsze testy zderzeniowe już według nowych reguł oceniania zostaną opublikowane w lutym przyszłego roku. Euro NCAP będzie jednak jak dotąd wciąż publikować szczegółowe wyniki testów dla każdej z ocenianych kategorii. 

Zobacz szczegółowe wyniki testów zderzeniowych 

Tematy w artykule: Euro NCAP

Podobne wiadomości:

Euro NCAP sprawdza system awaryjnego hamowania

Euro NCAP sprawdza system awaryjnego...

2016-04-20

Najnowsze wyniki Euro NCAP

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~??? 2008-11-08

wreszcie pojawila sie jakas sensowna forma zmian przepisow dotyczacych euro ncap, zamiast rozdawac co roku 5 gwiazdek kazdemu kto ma 100 brzeczykow informujacych kierowce o rzeczach o ktorych i tak jest swiadomy, zrobcie wreszcie cos co w rzeczywisty sposob poprawi bezpieczenstwo i zmusi producentow aby naprawde zaczeli produkowac bezpieczne samochody bo jeszcze zaden brzeczyk nikomu zycia nie uratowal a esp tak...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.