mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro NCAP: Corolla potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa Toyot

Euro NCAP: Corolla potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa Toyot

Niezależna instytucja Euro NCAP, przeprowadzająca testy zderzeniowe nowych modeli, jakie pojawiają się na rynku, tym razem poddała próbom zderzeniowym pięć modeli. Trzy z nich uzyskały maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Dwa musiały zadowolić się jedną gwiazdką mniej. Najwyżej oceniona za ochronę dorosłych pasażerów została Toyota Corolla.

Euro NCAP: Corolla potwierdza wysoki poziom bezpieczeństwa Toyot
Atrakcyjny wygląd, oferowane wyposażenie, osiągi, spalanie czy też cena najczęściej są stawiane jako najważniejsze kryteria podczas zakupu samochodu. Jest jednak jeszcze jedno kryterium, które może niewielu z nas stawia na pierwszym miejscu, ale które chyba każdy z nas chciałby mieć na jak najwyższym poziomie. To bezpieczeństwo.

Na szczęście wraz z rozwojem technologicznym nowych samochodów dość mocno wzrasta oferowane przez nie bezpieczeństwo. I to w różnych aspektach. Na mniejsze ryzyko obrażeń narażeni są zarówno dorośli pasażerowie, jak i małe dzieci, a także piesi w razie najechania na nich auta. Duża zasługa w tym organizacji Euro NCAP, która publikując uzyskane wyniki, niejako wymusza na producentach tworzenie coraz bardziej bezpiecznych samochodów.

W grupie najnowszych modeli, jakie poddane zostały crash testom, trzy z nich zdobyły maksymalną ocenę pięciu gwiazdek - Lexus IS 300h, Mazda 6 oraz Toyota Corolla - zaś dwa uzyskały cztery gwiazdki - Mitsubishi Space Star (poza Europą model ten oferowany jest pod nazwą Mirage) oraz Opel Adam. Warto tu dodać, że dwa ostatnie modele to przedstawiciele segmentu supermini wg nazewnictwa Euro NCAP, które z racji swoich niewielkich rozmiarów mają nieco utrudnione zadanie w zdobyciu maksymalnej łącznej oceny.

Spośród przetestowanej piątki najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają dwa modele koncernu Toyota - Corolla oraz Lexus IS, którego w testach reprezentowała wersja hybrydowa (IS 300h). Najnowsza generacja Corolli uzyskała najlepszy wynik w pierwszej kategorii (ochrona dorosłych) spośród wszystkich przetestowanych w tym roku aut. Identyczny wynik uzyskał przed rokiem Volkswagen Golf siódmej generacji.

Z kolei Lexus IS 300h może się pochwalić bardzo dobrym łącznym wynikiem, dzięki czemu to obecnie jeden z najbezpieczniejszych modeli klasy średniej z segmentu premium. Na uwagę zasługuje zwłaszcza bardzo wysoki poziom ochrony dzieci.

Wprawdzie Mazda 6 nieznacznie ustępuje modelom Toyoty, to jednak oferowany przez nią poziom bezpieczeństwa również należy pochwalić. W końcu w dwóch pierwszych kategoriach uzyskała wyniki znacznie wyższe od wymaganych progów (odpowiednio 80 i 60%), które trzeba uzyskać, by móc się cieszyć najwyższą łączną notą.

O pewnym pechu może mówić Opel w przypadku modelu Adam. Wprawdzie we wszystkich czterech kategoriach uzyskał wymagane minima do wyniku pięciogwiazdkowego, to jednak łączna liczba zdobytych punktów była nieco za niska. Efekt - tylko cztery gwiazdki.

Nieco inna sytuacja miała miejsce z Mitsubishi Space Starem. Model ten nieco lepiej chroni dorosłych pasażerów oraz pieszych niż Opel Adam, jednak oferowane przez niego wyposażenie było niewystarczające do uzyskania wyniku pięciogwiazdkowego.

 łączna ocena
ochrona dorosłych
ochrona dzieci
ochrona pieszych
systemy bezpieczeństwa
Lexus IS 300h* * * * *
91%
85%
80%
66%
Mazda6* * * * *92%
77%
66%81%
Mitsubishi Space Star* * * *90%
72%
73%55%
Opel Adam* * * * 87%72%
65%
81%
Toyota Corolla* * * * *94%
82%
67%
66%


Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Corolla
Toyota Corolla
Cena podstawowa już od: 69 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Lexus IS
Lexus IS
Cena podstawowa już od: 162 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Opel Adam
Opel Adam
Cena podstawowa już od: 44 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.
Mitsubishi Space Star
Mitsubishi Space Star
Cena podstawowa już od: 42 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

3 nowe koncepty Mitsubishi

auto motor i sport 0000-00-00

Podczas nadchodzącego salonu w Tokio Mitsubishi zaprezentuje trzy nowe koncepty - mają one zapowiadać nowy kierunek stylizacji i rozwiązania technologiczne.

Nowy silnik Opla, na celownik bierze...

auto motor i sport 0000-00-00

Opel wprowadza nowy silnik z linii SIDI - na początek będzie napędzał model Adam. W domyśle może trafić też pod maską Astry.

Komentuj:

~guru 2013-09-05

mazda6 niewiele gorzej, można powiezdieć że o włos, więc nie ma co tak się podniecać toyotami

~ja 2013-09-05

Amerykańskie testy IIHS wkrótce to zweryfikują - tak jak zrobiły to z VW, audi, mercedesem, bmw i lexusem - w Europie 5 gwiazdek, a tam "kaszana"...

~konjo 2013-09-05

już kiedyś pisałem o tym, nie sugerowałbym się specjalnie tymi wynikami testów zderzeniowych Euro NCAp, to są warunki laboratoryjne, takich w realu się nie uświadczy, wypadek wypadkowi nigdy nie będzie równy, tak więc tu Corolla jest niby ciut lepsza, ale jak będzie w życiu tego nie wiemy. Życzę wszystkim, by nie mieli nigdy okazji się o tym przekonać, które auta są bardziej a które mniej bezpieczne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.