mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro NCAP: Dwunastka przetestowana

Euro NCAP: Dwunastka przetestowana

Aż 12 modeli zostało poddanych testom zderzeniowym Euro NCAP nie tylko w ostatniej tegorocznej fazie testów, ale i ostatniej ocenianej według obecnego systemu. Najlepiej wypadło Renault Megane, które wyrównało najlepszy w historii wynik uzyskany przez Nissana Qashqai.

Euro NCAP: Dwunastka przetestowana

Już od przyszłego roku (pierwsze wyniki zostaną opublikowane w lutym) poddawane testom zderzeniowym samochody będą oceniane według nieco innych zasad. Ma być jedna ogólna ocena, której jedną z istotnych składowych mają być obecne w aucie systemy bezpieczeństwa aktywnego, w tym w pierwszym rzędzie układ ESP (tutaj czytaj więcej o zmianach w systemie oceniania testów zderzeniowych Euro NCAP).

Wracając jednak do obecnych testów, aż osiem modeli (Alfa Romeo Mito, Ford Fiesta, Peugeot 308CC, Volkswagen Golf VI, Renault Megane, Honda Accord, Opel Insignia i Volvo XC60) uzyskało maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. Najlepiej z tego grona wypadło Renault Megane, które nie tylko jest już 11. modelem tej francuskiej marki z wynikiem pięciogwiazdkowym za ochronę dorosłych pasażerów, ale z wynikiem 37 zdobytych punktów na 37 możliwych wyrównało rekord wszechczasów należący do tej pory do Nissana Qashqai.

Z pozostałych modeli najgorszy wynik (tylko dwie gwiazdki) uzyskał Ford Ranger. Po cztery gwiazdki zdobyły Ford Ka oraz Mercedes Viano, natomiast Dacia Sandero poddana została dwukrotnym próbom zderzeniowym. Z podstawowym poziomem wyposażenia Sandero zdobyło tylko trzy gwiazdki, zaś z pakietem "safety pack" - cztery, jednak w świat pójdzie ten gorszy rezultat.

Nieco słabsze wyniki uzyskano w kategorii bezpieczeństwo dzieci. Siedem modeli zdobyło w tej części cztery gwiazdki, zaś pięć - trzy gwiazdki. Tradycyjnie już najsłabiej auta zostały ocenione za bezpieczeństwo, jakie oferują pieszym w razie kolizji z nimi. Tylko Volkswagen Golf VI i Honda Accord uzyskały trzy gwiazdki, zaś Dacia Sandero i Mercedes Viano zostały ocenione wręcz na jedną gwiazdkę. Pozostały modele musiały zadowolić się wynikiem dwugwiazdkowym.

modelbezpieczeństwo dorosłych
bezpieczeństwo dzieci
bezpieczeństwo pieszych
supermini
   
Alfa Romeo Mito
Dacia Sandero
Ford Fiesta
Ford Ka
*****
***
*****
****
***
****
****
***
**
*
***
**
małe samochody rodzinne
   
Peugeot 308 CC
Renault Megane
Volkswagen Golf

*****
*****
*****

***
****
****
**
**
***
samochody rodzinne
   
Honda Accord
Opel Insignia
*****
*****
****
****
***
**
vany
   
Mercedes Viano
**** *** *
małe terenowe
   
Volvo XC60
***** **** **
pickupy
   
Ford Ranger
** *** **

Zobacz szczegółowe wyniki testów zderzeniowych
Tematy w artykule: Euro NCAP

Podobne wiadomości:

5 gwiazdek Euro NCAP tylko dla aut z ESP

auto motor i sport 0000-00-00

Euro NCAP rozbija pięć nowości

Euro NCAP rozbija pięć nowości

Aktualności 2016-12-01

Komentuj:

~do funa 2009-01-18

megane najlepiej wypadlo w pierwszej z ocenianych kategorii, tj, bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, gwiazdek tyle samo dostalo co golf czy fiesta ale malych punkcikow więcej. Natomiast fakt, gdyby brać pod uwagę wszystkie kategorie to wcale megane najlepsze nie jest

~Huba 2008-12-05

No Fiesta świetnie wypadła, widzę, że nie tylko dobrze się pisze o tym aucie, ale też ma to potwierdzenia w obiektywnych testach.

~wolant 2008-11-27

właśnie dlatego jeźdzę Megane i jest to najlepszy pojazd klasy kompaktów w relacji ceny wyposazenia, bezpieczenstwa, ceny części i calokształt. Przyklad? zamiast Golfa 1.6 benzyna z 1998 w tej samej cenie można kupić Megane z 2000 roku. Auto przestronniejsze, bezpieczniejsze i tansze w utrzymaniu? a prestiż? w klasie kompaktow nie ma żadnego znaczdenia, ważne są fakty!

~fun 2008-11-27

z tabeli gwiazdek wynika, ze lepsze są golf i fiesta. Gdzie jest pomyłka/

~nazim 2008-11-27

no no ford ranger niezwykle bezpieczny jest

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.