mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro NCAP: Tylko jeden na piątkę

Euro NCAP: Tylko jeden na piątkę

Wprowadzone ostatnio zmiany w ocenianiu modeli poddanych testom zderzeniowym sprawiły, że znowu trudniej jest uzyskać maksymalny, pięciogwiazdkowy wynik. W ostatniej grupie Euro NCAP przyznało tylko jedną taką ocenę - Mercedesowi klasy GLA.

Euro NCAP: Tylko jeden na piątkę
Euro NCAP rozbiło tym razem pięć modeli, choć na ostatecznej liście przetestowanych modeli znajdziemy aż osiem aut. Skąd taka rozbieżność? Otóż przetestowany Citroen Berlingo ma identyczną konstrukcję jak Peugeot Partner. Oba francuskie kombivany mają bardzo podobnie wykończone wnętrze, a także analogiczne wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo podróżujących. Dlatego też Euro NCAP przyznało Partnerowi identyczną ocenę punktową jak Berlingo. Identyczna sytuacja miała miejse w przypadku tzw. trojaczków z Kolina, czyli modeli Toyota Aygo, Citroen C1 oraz Peugeot 108. W tym przypadku specjaliści z Euro NCAP przetestowali dokładnie małą Toyotę, ale uzyskane przez nią punkty zostały przyznane również maluchom znad Sekwany.

Z grona ośmiu (pięciu?) przetestowanych modeli zdecydowanie najlepiej wypadł tym razem Mercedes klasa GLA, który jako jedyny zdobył pięć gwiazdek, czyli najwyższą przyznawaną ocenę. Kompaktowy SUV z gwiazdą na masce na ten wynik zasłużył w pełni. Nie dość, że okazał się najlepszy w dwóch najważniejszych kategoriach - ochrona dorosłych pasażerów oraz dzieci podróżujących wewnątrza samochodu - zdobywając odpowiednio w tych kategoriach 96 i 88 proc. możliwych do uzyskania punktów, to jeszcze dysponuje najbogatszym zestawem rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo podróżnym. Wśród nich warto wspomnieć o systemie Collision Prevention Assist Plus, który minimalizuje skutki wypadków drogowych, a w niektórych przypadkach pozwala wręcz ich uniknąć.

Mercedes GLA był najlepszy w trzech kategoriach, w czwartej zaś triumfowało Renault Twingo, które okazało się najbardziej przyjazne dla pieszych, zdobywając w tej części najwięcej, bo 68 proc. punktów, choć trzeba przyznać, że przewaga nad pozostałymi modelami nie była już tak wyraźna. Również czterogwiazdkowy wynik zdobyły trojaczki z Kolina. Trzeba przyznać, że zarówno Renault Twingo, jak i przetestowana Toyota Aygo prezentują bardzo zbliżony poziom bezpieczeństwa, różniąc się miejscami i to nieznacznie. W obu przypadkach do pełni szczęścia (czyt. wyniku pięciogwiazdkowego) zabrakło niewiele, a dokładniej podobnego systemu, jaki pojawił się w GLA. Po zmianie kryteriów oceniania przez Euro NCAP, rozwiązanie takie będzie niezbędne, by zdobyć maksymalną ocenę. Można się więc spodziewać, że również małe, miejskie auta niebawem coraz częściej będą bogatsze o takie systemy. Analogicznie było przecież w przeszłości z układem ESP.

Nissan e-NV200 Evalia był jedynym w tym gronie modelem elektrycznym, ale już szesnastym (łącznie z hybrydami) przetestowanym przez Euro NCAP. Rezultat nie był jednak oszałamiający, ponieważ Nissan e-NV200 okazał się najgorszy z tego grona, jako jedyny zdobywając zaledwie trzy gwiazdki. Nissana dotknęły jednak bardziej rygorystyczne normy oceniania, bowiem najsłabiej wypadł w kategorii systemy bezpieczeństwa. Gdyby nie ten wynik, łączny rezultat byłby o jedną gwiazdkę wyższy. Co jednak jest niewielkim usprawiedliwieniem.

Nissan nie był jednak najgorszy z przetestowanego grona modeli. Dużo słabiej wypadły bowiem Citroen Berlingo oraz Peugeot Partner - francuskie bliźniaki z segmentu kombivanów otrzymały trzy gwiazdki. Dostawcze "pochodzenie" odbiło się niestety na ogólnym poziomie bezpieczeństwa. Berlingo i Partner otrzymały najmniej punktów zarówno za ochronę dorosłych, jak i dzieci.


 łączna ocena
ochrona dorosłych
ochrona dzieci
ochrona pieszych
systemy bezpieczeństwa
Citroen Berlingo
* * *
56%
74%
63%
48%
Citroen C1
* * * * 80%
80%
62%56%
Mercedes klasa GLA

* * * * *
96%
88%
67%70%
Nissan e-NV200 Evalia
* * * 75%80%
60%
38%
Peugeot 108
* * * * 80%
80%62%
48%
Peugeot Partner
* * * 56%
74%
63%
56%
Renault Twingo
* * * * 78%81%
68%
56%
Toyota Aygo
* * * * 80%80%62%56%Sprawdź dostępne konfiguracje:

Citroen C1
Citroen C1
Cena podstawowa już od: 36 650 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Peugeot Partner
Peugeot Partner
Cena podstawowa już od: 61 100 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Citroen Berlingo
Citroen Berlingo
Cena podstawowa już od: 57 400 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Toyota Aygo
Toyota Aygo
Cena podstawowa już od: 36 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Renault Twingo
Renault Twingo
Cena podstawowa już od: 36 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Nissan NV200
Nissan NV200
Cena podstawowa już od: 63 910 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Mercedes Klasa GLA
Mercedes Klasa GLA
Cena podstawowa już od: 124 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował

Premiery 2018-01-15

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny

Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie...

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

~bernadetta 2014-09-13

aygo z tych trzech modeli najlepsze moim zdaniem :) w ogole takie male samochody sa spoko, malo palą, wszedzie da sie zaparkowac i zmiescic. moglabym takim jezdzic

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando