mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Euro VI dla ciężarówek od 2012 r.

Euro VI dla ciężarówek od 2012 r.

16 grudnia Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą standardów emisji spalin oraz dostępu do danych technicznych służących naprawie samochodów, czyli tzw. rozporządzenie Euro VI.

Euro VI dla ciężarówek od 2012 r.
Jednym z celów rozporządzenia Euro VI jest redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzących z samochodów ciężarowych i autobusów w roku 2012. W rozporządzeniu występują też przepisy dotyczące dostępu do danych technicznych dla niezależnego rynku motoryzacyjnego. W tej kwestii niezależny rynek proponuje użycie podobnego słownictwa, jakie występuje w rozporządzeniu Euro V dotyczącym samochodów osobowych, nakładającym obowiązek na producentów samochodów do  zapewnienia niezależnemu rynkowi "nieograniczonego i ustandaryzowanego dostępu do informacji technicznych, narzędzi diagnostycznych i niezbędnego oprogramowania".

Propozycja Komisji Europejskiej dąży do zredukowania emisji tlenku azotu (NOx) o 80% i zanieczyszczeń pyłowych o 66% w porównaniu z Euro V, którego obostrzenia prawne weszły w życie w październiku 2008 roku.

- Poponowane rozporządzenie Euro VI odwołuje się do art. 6 i 7 z rozporządzenia Euro V, które wprowadzają obowiązek producentów samochodów do udostępnienia niezależnemu rynkowi nieograniczonego i ustandaryzowanego dostępu technicznego - podkreśla Alfred Franke Prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych. Przy czym, jak dodaje Franke informacje te muszą być czytelne i pozbawione jakiejkolwiek dyskryminacji, zgodne z wymaganiami technicznymi tzw. formatu OASIS.

W tej kwestii, OASIS nie jest w pełni odpowiedni dla pojazdów ciężarowych, przyszłe rozporządzenie Euro VI powinno wyjaśniać, która część standardu OASIS będzie przyjęta do sektora ciężarowego, a która wymaga dalszego opracowania, na przykład poprzez CEN (Europejski Organ Standaryzacyjny).

Międzynarodowe jak i polskie środowisko niezależnego rynku przyjmuje pozytywnie odpowiedź polityków, by zapobiec lukom prawnym w przepływie informacji. Informacja techniczna dotycząca samochodów ciężarowych jest potrzebna na każdym etapie ich produkcji, dlatego obowiązek dostarczenia danych technicznych spoczywał będzie zarówno na finalnym producencie samochodu jak i producencie pracującym na każdym z etapów produkcji.

Knud Sorensen, Prezes Międzynarodowej Federacji  Niezależnych Dystrybutorów - FIGIEFA twierdzi, że "ten przyjęty przez Radę instrument prawny, będzie zapewniał ochronę środowiska, poprzez gwarancję równego dostępu do informacji dla wszystkich niezależnych uczestników rynku motoryzacyjnego."

Kolejnym etapem na drodze legislacyjnej będzie rozpatrzenie rozporządzenia przez Radę Ministrów Unii Europejskiej, odbędzie się to w trakcie 2009 r.
Tematy w artykule: ciężarowe

Podobne wiadomości:

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-13

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Nowe Iveco Daily w wersji 4x4

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross