mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europa na dużym minusie

Europa na dużym minusie

26%, o tyle mniej nowych samochodów zostało sprzedanych w Europie, w listopadzie bieżącego roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Do rąk klientów w jedenastym miesiącu trafiło 932 500 aut.

Europa na dużym minusie
Główną przyczyną tak dużego spadku jest bez wątpienia kryzys jaki dotknął branżę samochodową w ostatnich miesiącach. Drugim powodem autora raportu, firmy VDA, była w listopadzie dość spora liczba dni wolnych od pracy. W  krajach Europy Zachodniej spadek sprzedaży zanotowano o 26% do poziomu 854 700 pojazdów. Wśród nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej tendecja spadkowa wyniosła 23% i osiągnęła w listopadzie poziom 77 800 sztuk.

Co ciekawe światowy kryzys finansowy nie miał w badanym miesiącu jeszcze bezpośredniego wpływu na rynek samochodowy w Polsce. Według raportu nasz kraj zanotował wzrost sprzedaży nowych aut o 11%. Pozytywne wskaźniki mają także nasi południowi sąsiedzi, Czesi. U nich wzrost osiągnął 2%.

Najbardziej straciła natomiast Hiszpania, gdzie w listopadzie zarejestrowano zaledwie 63 100 samochodów. To prawie o połowę mniej niż w roku ubiegłym. Tutaj firma analityczna wiąże spadek przede wszystkim z coraz większym bezrobociem. Załamanie o 37% wykazał natomiast rynek w Wielkiej Brytanii gdzie dopuszczono do ruchu 100 300 nowych aut. We Włoszech ta tendencja wyniosła -30% (138 400 sztuk), w Niemczech -17,7% (233 772), we Francji -14% (145 900).
Tematy w artykule: ACEA

Podobne wiadomości:

Sprzedaż samochodów - Europa w odwrocie

Sprzedaż samochodów - Europa w odwrocie

Aktualności 2012-07-01

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż planowano

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż...

Aktualności 2015-07-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.