mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europa w dół, Polska do góry

Europa w dół, Polska do góry

We wrześniu sprzedaż samochodów nowych na europejskim rynku spadła o 2,6% w porównaniu do września 2005. W tym samym czasie aż o 11,4% procent wzrosła sprzedaż w Polsce.

Europa w dół, Polska do góry

W Europie (UE+EFTA) we wrześniu zarejestrowano łącznie 1.406.515, co jest wynikiem gorszym o 2,6% niż przed rokiem. Co ciekawe, to już kolejny miesiąc spadków na Starym Kontynecie, jednak skumulowany wynik po trzech kwartałach (11.848 tys.) jest wciąż lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (+0,1%). We wrześniu spadek sprzedaży zanotowano zarówno w całej Unii (-2,5%), jak i krajach byłej "piętnastki" (-2,7%) oraz krajach EFTA (-6,9%). Jedynie łączny wynik nowych państw członkowskich był we wrześniu na plusie (+1,1%), co jest m.in. zasługą wzrostu sprzedaży w Polsce (+11,4%).

Spośród największych europejskich rynków zaledwie Niemcy osiągnęły we wrześniu lepszy wynik niż przed rokiem (298.179; +4,5%). Wszystkie pozostałe państwa Europy Zach. zanotowały w tym samym okresie spadki.

Największy wzrost osiągnęły ponownie Łotwa (+52,4%) i Litwa (+46,4%), zaś najgorzej nowe auta sprzedawały się na Węgrzech (-15,1%).

Po trzech kwartałach 2006 roku sprzedaż osiągnęła już poziom 11.848 tys. i jest lepsza niż w 2005 r. o 0,1%. Taki sam wzrost sprzedaży zanotowano także w samej UE, w starej piętnastce oraz w nowych krajach Wspólnoty.

Zdecydowanie największym rynkiem motoryzacyjnym Europy pozostają Niemcy, gdzie w pierwszych dziewięciu miesiącach roku sprzedano ponad 2,5 mln samochodów nowych. Jest to wynik lepszy o jeden procent niż przed rokiem. Rywalizacja o kolejne lokaty jest bardziej wyrównana. Po trzech kwartałach drugie miejsce zajmuje Wlk. Brytania (1,9 mln; -3,5%), trzecie Włochy (1,8 mln; +4,0%), czwarte Francja (1,5 mln; -3,1%) i piąte Hiszpania (1,1 mln; -2,5%).

Oczywiście największe wzrosty sprzedaży aut nowych miały miejsce w krajach nadbałtyckich. Na Łotwie o 50,2%, na Litwie o 29,2% i w Estonii o 24,6%.

Niezły wynik wrześniowy w naszym kraju wciąż nie zmienia zasadniczo oblicza polskiego rynku samochodów nowych. Po trzech kwartałach sprzedaż (175.348 aut) jest gorsza o 4,7% niż przed rokiem i obok Portugalii jest to najgorszy rezultat wśród państw europejskich.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.