mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europa w dół, Polska do góry

Europa w dół, Polska do góry

We wrześniu sprzedaż samochodów nowych na europejskim rynku spadła o 2,6% w porównaniu do września 2005. W tym samym czasie aż o 11,4% procent wzrosła sprzedaż w Polsce.

Europa w dół, Polska do góry

W Europie (UE+EFTA) we wrześniu zarejestrowano łącznie 1.406.515, co jest wynikiem gorszym o 2,6% niż przed rokiem. Co ciekawe, to już kolejny miesiąc spadków na Starym Kontynecie, jednak skumulowany wynik po trzech kwartałach (11.848 tys.) jest wciąż lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (+0,1%). We wrześniu spadek sprzedaży zanotowano zarówno w całej Unii (-2,5%), jak i krajach byłej "piętnastki" (-2,7%) oraz krajach EFTA (-6,9%). Jedynie łączny wynik nowych państw członkowskich był we wrześniu na plusie (+1,1%), co jest m.in. zasługą wzrostu sprzedaży w Polsce (+11,4%).

Spośród największych europejskich rynków zaledwie Niemcy osiągnęły we wrześniu lepszy wynik niż przed rokiem (298.179; +4,5%). Wszystkie pozostałe państwa Europy Zach. zanotowały w tym samym okresie spadki.

Największy wzrost osiągnęły ponownie Łotwa (+52,4%) i Litwa (+46,4%), zaś najgorzej nowe auta sprzedawały się na Węgrzech (-15,1%).

Po trzech kwartałach 2006 roku sprzedaż osiągnęła już poziom 11.848 tys. i jest lepsza niż w 2005 r. o 0,1%. Taki sam wzrost sprzedaży zanotowano także w samej UE, w starej piętnastce oraz w nowych krajach Wspólnoty.

Zdecydowanie największym rynkiem motoryzacyjnym Europy pozostają Niemcy, gdzie w pierwszych dziewięciu miesiącach roku sprzedano ponad 2,5 mln samochodów nowych. Jest to wynik lepszy o jeden procent niż przed rokiem. Rywalizacja o kolejne lokaty jest bardziej wyrównana. Po trzech kwartałach drugie miejsce zajmuje Wlk. Brytania (1,9 mln; -3,5%), trzecie Włochy (1,8 mln; +4,0%), czwarte Francja (1,5 mln; -3,1%) i piąte Hiszpania (1,1 mln; -2,5%).

Oczywiście największe wzrosty sprzedaży aut nowych miały miejsce w krajach nadbałtyckich. Na Łotwie o 50,2%, na Litwie o 29,2% i w Estonii o 24,6%.

Niezły wynik wrześniowy w naszym kraju wciąż nie zmienia zasadniczo oblicza polskiego rynku samochodów nowych. Po trzech kwartałach sprzedaż (175.348 aut) jest gorsza o 4,7% niż przed rokiem i obok Portugalii jest to najgorszy rezultat wśród państw europejskich.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando