mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europa znowu na plusie. Polska również

Europa znowu na plusie. Polska również

Po słabym sierpniu europejski rynek aut nowych wrzesień ponownie zakończył na plusie. Jednak sumarycznie od początku roku ciągle jest pod kreską. Na tym tle nieźle wygląda sytuacja na rynku polskim, który we wrześniu zanotował prawie 15-proc. wzrost sprzedaży.

Europa znowu na plusie. Polska również
Wrześniowa sprzedaż nowych samochodów w 27 krajach unijnych oraz w państwach EFTA zakończyła się, jak podaje stowarzyszenie ACEA, liczbą 1.194.216 aut, czyli o 5,5 proc. wyższą niż we wrześniu rok temu. Kończący się powoli rok będzie jednak najgorszym od momentu, gdy w 1990 r. ACEA zbiera dane dotyczące sprzedaży aut nowych w Europie w obecnej formie. Po dziewięciu pierwszych miesiącach roku sprzedaż nowych aut (9.338.897) jest o 4 proc. gorsza niż w tym samym okresie 2012 r.

Wprawdzie trwająca blisko półtora roku recesja w strefie euro dobiega, według wszelkich znaków na niebie i ziemi, końca, jednak europejska gospodarka bardzo powoli nabiera tempa. Przekłada się to także na sprzedaż nowych aut. Według analityków branżowych najgorsze jest już za nami. Spadki wyraźnie zwolniły i tendencja powoli zaczyna się odwracać. Niebawem popyt na nowe samochody powinien się zwiększyć.

Wzrost sprzedaży we wrześniu w dużej mierze zawdzięczamy poprawie sprzedaży we Francji (+3,4%), Hiszpanii (+28,5%) oraz Wielkiej Brytanii (+12,1%). W przypadku Hiszpanii jest to efekt wprowadzenia dopłat w wysokości 2 tys. euro do każdego nowo kupionego auta w przypadku jednoczesnego zezłomowania starego samochodu. Anglia może natomiast pochwalić się szóstym z rzędu miesiącem, w którym mamy dwucyfrowy wzrost sprzedaży.

Największy europejski rynek, niemiecki, we wrześniu zanotował spadek sprzedaży aut nowych o 1,2 proc. (247,2 tys.). Natomiast w Polsce trzeci miesiąc z rzędu odnotowano wzrost sprzedaży, tym razem o 14,7%, co przełożyło się na 21.628 sprzedanych samochodów na rynku pierwotnym.

W ujęciu całorocznym największym europejskim rynkiem pozostaje kraj naszych zachodnich sąsiadów, ze sprzedażą sumaryczną na poziomie 2,22 mln nowych aut, co jednak jest wynikiem gorszym o 6 proc. niż po trzech kwartałach 2012 r. Z każdym miesiącem zmniejsza się dystans drugiego w klasyfikacji rynku brytyjskiego (1,79 mln; +10,8%). Kolejne miejsca zajmują w tym rankingu Francja (1,31 mln; -8,5%), Włochy (1,00 mln; -8,3%) oraz Hiszpania (0,55 mln; -1,6%). W Polsce, po dziewięciu miesiącach roku, sprzedano 213.017 nowych aut, o 3,2% więcej niż rok wcześniej.

Lider europejskiego rynku aut nowych, Grupa Volkswagen, sprzedał we wrześniu o 5,8% więcej aut niż przed rokiem (283.317), jednak od początku roku wciąż jest pod kreską (1,16 mln; -6,8%). Na minusie jest druga w klasyfikacji Grupa PSA (-3,0% we wrześniu i -11,3% w ujęciu całorocznym). Pozostali liczący się gracze wrzesień zakończyli na plusie - Renault (+21,8%, w tym Dacia +39,6%), General Motors (+5,4%, w tym Opel +5,5%), Ford (+5,0%) oraz BMW (+6,4%).

Całkiem nieźle wrzesień zakończyły azjatyckie marki. Na plusie znalazły się Toyota (+6,1%), Hyundai (+6,4%), Mazda (+30,2%), Suzuki (+4,1%) oraz Mitsubishi (+15,3%). Drobne spadki zanotowały Nissan (-0,3%) oraz Kia (-0,3%), natomiast najwięcej powodów do rozpaczy miała Honda (-13,3%).

Podobne wiadomości:

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

~blus 2013-10-17

PROŚBA DO ADMINISTRATORA FORUMnwystarczy zapomnieć się podpisać i 15 min na napisanie postu idzie z dymem .nProszę z tym coś zrobić i nie marnować ludzkiego czasu.nMiejsce na podpisanie powinno być na końcu to nikt nie przeoczy , a nie na początku.nBrak możliwości cofnięcia i tekst znika bezpowrotnie , 2 raz nikt nie będzie pisał.nPierwszy raz widzę że podpis znajduje się nad tekstem , może i ARABSKIE e forum ?????????

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando