mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż planowano

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż planowano

Po kilku latach kulejącej sprzedaży samochodów osobowych w Europie, w zeszłym roku branża motoryzacyjna Starego Kontynentu wyszła z dołka. Ponadto nabrała takiego rozpędu, że progonozy dotyczące tegorocznej sprzedaży okazały się zbyt niskie.

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż planowano
Związek producentów samochodów ACEA zweryfikował prognozy - Europejczycy kupią w tym roku aż o 5% więcej aut osobowych niż przed rokiem. Do tej pory plany zakładały jedynie 2-procentowy progres. Jednak pierwsze 5 miesięcy 2015 roku zamknęło się świetnym wynikiem - o 6,8% większym niż rok temu w analogicznym okresie.

Specjaliści przewidują, że w sumie do końca roku Europejczycy kupią ponad 13 milionów aut. Choć to dobry wynik, to jednak o wiele niższy od rekordowego roku 2007 - wtedy osobówek w Europie sprzedało się prawie 16 milionów. Rynek nowych samochodów jest bardzo istotny dla Starego Kontynentu - ok. 5,6% wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej jest zatrudnionych w sektorze motoryzacyjnym. Europejczycy kupują 17,7% wszystkich nowych aut sprzedawanych rocznie na świecie, podczas gdy Chiny (25,5% udziału) i USA (19,5%) przodują w tym względzie. Jednak w Państwie Środka tendencja jest odwrotna niż w Europie - zamiast zapowiadanego wzrostu o 7%, Chińczycy kupią w 2015 roku tylko o 3% więcej aut niż przed rokiem.
 
Najwięcej spośród europejskich krajów kupują samochodów Niemcy (w tym roku ponad 1,3mln), Wielka Brytania (ponad 1,1mln), Francja (prawie 0,8mln) i Włochy (ponad 0,7mln). Polska zajmuje w tej klasyfikacji ósme miejsce z wynikiem 147 382 samochodów kupionych od stycznia do końca maja - to spadek o 1,9% w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami.

Podobne wiadomości:

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic