mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejska sprzedaż lekko do góry

Europejska sprzedaż lekko do góry

We wrześniu liczba sprzedanych nowych samochodów na europejskim rynku wyniosła 1.439.004 egzemplarzy, co oznacza wzrost o 1,9% w porównaniu do września ubiegłego roku.

Dane opublikowane przez organizację ACEA dotyczą 23 krajów unijnych oraz trzech państw wchodzących w skład organizacji EFTA. Najlepiej sytuacja wyglądała w krajach EFTA, gdzie wzrost wyniósł 4,8%, podczas gdy w państwach "piętnastki" 2,1%, zaś w nowych krajach członkowskich we wrześniu zanotowano spadek i to aż o 6,1%, spowodowany słabą sprzedażą w Polsce (-15,8%) i Czechach (-12,7%).
 
Spośród pięciu największych rynków europejskich, na czterech we wrześniu zanotowano wzrost. Największy we Francji (+7,5%, 165,8 tys. sprzedanych aut), następnie w Hiszpanii (+4,6%, 102,8 tys.) i podobny w Niemczech i we Włoszech (+3,5%, 284,2 i 186,8 tys.). Gorszą sprzedaż niż przed rokiem zanotowano tylko w Wlk. Brytanii (-3,2%, 417 tys.).
 
Niewielkie zmiany zaszły patrząc na wyniki od początku roku. W bieżącym sprzedano łącznie 11.808 tys. samochodów nowych, tylko o 0,1% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Największy wzrost miał miejsce na Łotwie (+45,4%), zaś największy spadek niestety w Polsce (-27,9%).
 
 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando