mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejski Dzień bez Samochodu

Europejski Dzień bez Samochodu

Jak co roku, w naszym kraju już od 11 lat, 22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu. A że w tym roku przypada on na niedzielę, w wielu polskich miastach już w piątek można skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Europejski Dzień bez Samochodu
Idea tego dnia zrodziła się w 1998 roku we Francji, a od 2002 roku również w naszym kraju obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Wieńczy on Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego celem jest promowanie innego rodzaju transportu niż samochód.

W różny sposób władze wielu europejskich miast zachęcają swoich mieszkańców do pozostawienia w tym dniu auta pod domem i wybrania komunikacji miejskiej albo roweru. W ten sposób chcą wpłynąć na kształtowanie proekologicznych zachowań.

Ponieważ tegoroczny Dzień bez Samochodu przypada na niedzielę, wiele polskich miast już dziś organizuje różne atrakcje i zachęca do pozostawiania samochodu na przydomowych parkingach. W tym roku najdalej posunęły się władze Poznania, które darmowy dostęp do komunikacji miejskiej zapewniają przez cały tydzień. W piątek za darmo będą mogli jeździć mieszkańcy m.in. Wrocławia i Lublina, zaś całkiem pokaźne grono miast (m.in. Warszawa, Kraków, Katowice, Szczecin, Białystok, Gdańsk) zapewni darmową komunikację miejską w niedzielę.

Pamiętajmy jednak, że aby móc skorzystać z darmowej komunikacji, niezbędne będzie posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu.

Co ciekawe, dużo dalej poszły niektóre europejskie miasta, m.in. Bruksela. W europejskiej stolicy w tym roku niedziela będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Wszyscy przyjeżdżający w tym dniu do Brukseli w godzinach od 9 do 19 będą zmuszeni zostawić swoje auto na rogatkach miasta.

Podobne wiadomości:

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Aktualności 2015-08-24

Poprawna pozycja za kierownicą (video)

Poprawna pozycja za kierownicą (video)

Bezpieczna jazda 2015-09-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Fiat 500X po face liftingu
Fiat 500X po face liftingu
Fiat przeprowadził face lifting modelu 500X. Auto z zewnątrz zmieniło się nieznacznie, za to od strony technicznej całkiem sporo. Nowe są silniki, wyposażenie i wygląd kabiny.