mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejski Dzień bez Samochodu

Europejski Dzień bez Samochodu

Jak co roku, w naszym kraju już od 11 lat, 22 września obchodzony jest Dzień bez Samochodu. A że w tym roku przypada on na niedzielę, w wielu polskich miastach już w piątek można skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Europejski Dzień bez Samochodu
Idea tego dnia zrodziła się w 1998 roku we Francji, a od 2002 roku również w naszym kraju obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. Wieńczy on Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego celem jest promowanie innego rodzaju transportu niż samochód.

W różny sposób władze wielu europejskich miast zachęcają swoich mieszkańców do pozostawienia w tym dniu auta pod domem i wybrania komunikacji miejskiej albo roweru. W ten sposób chcą wpłynąć na kształtowanie proekologicznych zachowań.

Ponieważ tegoroczny Dzień bez Samochodu przypada na niedzielę, wiele polskich miast już dziś organizuje różne atrakcje i zachęca do pozostawiania samochodu na przydomowych parkingach. W tym roku najdalej posunęły się władze Poznania, które darmowy dostęp do komunikacji miejskiej zapewniają przez cały tydzień. W piątek za darmo będą mogli jeździć mieszkańcy m.in. Wrocławia i Lublina, zaś całkiem pokaźne grono miast (m.in. Warszawa, Kraków, Katowice, Szczecin, Białystok, Gdańsk) zapewni darmową komunikację miejską w niedzielę.

Pamiętajmy jednak, że aby móc skorzystać z darmowej komunikacji, niezbędne będzie posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu.

Co ciekawe, dużo dalej poszły niektóre europejskie miasta, m.in. Bruksela. W europejskiej stolicy w tym roku niedziela będzie zamknięta dla ruchu samochodowego. Wszyscy przyjeżdżający w tym dniu do Brukseli w godzinach od 9 do 19 będą zmuszeni zostawić swoje auto na rogatkach miasta.

Podobne wiadomości:

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Aktualności 2015-08-24

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Aktualności 2015-03-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.