Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Europejski "zielony hit" - Mercedes-Benz Econic NGT

Europejski "zielony hit" - Mercedes-Benz Econic NGT

Mercedes-Benz Econic NGT (Natural Gas Technology) – to dzięki napędowi wykorzystującemu biogaz, najbardziej przyjazny dla środowiska pojazd specjalny do transportu komunalnego i dystrybucyjnego. Nowe Mercedesy we flocie koncernu Sita (Suez Lyonnaise des Eaux), zadbają o czyste i ciche centrum Sztokholmu.

Europejski

Międzynarodowy koncern Sita (Suez Lyonnaise des Eaux) używa w Sztokholmie od ponad sześciu lat pojazdów Mercedes-Benz Econic NGT w gospodarce odpadami komunalnymi. Najważniejsza cecha Econica w stolicy Szwecji: po raz pierwszy Econic jeździ tutaj wyłącznie na biogaz (metan), pozyskiwany w ramach odnawialnej produkcji własnej. Aktualnie na rynek szwedzki w zakładach Mercedes-Benz w Wörth niedaleko od Karlsruhe zamówiono 27 kolejnych pojazdów Econic z napędem na gaz. Łącznie koncern Sita dysponuje obecnie w Szwecji parkiem samochodowym liczącym 98 pojazdów Mercedes-Benz-Econic, w tym 81 z napędem na gaz. Ponad 70 z tych pojazdów jeździ na ekologiczny biogaz.

Biogaz jest wytwarzany głównie podczas utylizacji osadów ściekowych, obecnie jednak także podczas utylizacji odpadów. Econic jeździ w ten sposób prawie za darmo. W każdym razie porusza się on niezależnie od ropy naftowej oraz niezależnie od związanych z nią emisji zanieczyszczeń i kosztów. Biogaz jest gromadzony w wielkich zbiornikach na gaz (kontenerach), które są podłączane do dystrybutora gazu na stacji benzynowej.

„Zielony bestseller“ - Mercedes-Benz Econic NGT
Dzięki swojemu napędowi na gaz ziemny pojazd Mercedes-Benz spełnia wymagania surowej normy emisji spalin EEV. Silnik nie emituje CO2 ani cząstek stałych. W dodatku jest bardzo cichy. Silnik na gaz ziemny M 906 LAG przy pojemności skokowej 6,88 litra uzyskuje moc 205 kW (279 KM). Moc jest przekazywana przez 6-biegową, automatyczną skrzynię biegów. Skrót EEV oznacza Enhanced Environmentally friendly Vehicle, czyli pojazd szczególnie przyjazny środowisku. Dzięki temu Econic spełnia warunki niemieckiego znaku jakości „Blauer Umweltengel“ i może poruszać się we wszystkich "zielonych" strefach, do których wjeżdżać mogą tylko najbardziej ekologiczne pojazdy. Są to powszechnie przekonywujące argumenty i dzięki temu coraz więcej pojazdów Econic jest użytkowanych w służbach komunalnych. Berlin posiada obecnie 63 pojazdy Mercedes-Benz Econic NGT, w Szwecji jest ich ponad 250, w Atenach - 108, Paryżu - 22, Pradze - 11 a w Walencji - 36 pojazdów. Łącznie w całej Europie jeździ ponad 950 pojazdów Econic NGT.

Zaprezentowany po raz pierwszy w maju 1998 na targach „Entsorga“ w Kolonii Econic uważany był przez długi czas za pojazd niszowy. Od samego początku posiadał silnik na gaz ziemny, pochodzący ze spółki NAW (Nutzfahrzeug-werke Arbon Wetzikon). Silnik  był stale ulepszany w ówczesnym centrum kompetencyjnym ds. pojazdów użytkowych o niskiej emisji zanieczyszczeń (KEN) w fabryce silników w Mannheim.  Z powodu niskich cen oleju napędowego w latach 90-tych, tylko nieliczne zakłady komunalne eksperymentowały z gazem ziemnym.

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną, rosnącymi cenami oleju napędowego i zaostrzonymi przepisami odnośnie emisji zanieczyszczeń ten wielofunkcyjny specjalista stał się „zielonym hitem“, mającym duży wkład w zapewnieniu czystości i uzyskaniu lepszej jakości powietrza w coraz większej liczbie europejskich metropolii. Ostatnio Ateny zamówiły 108 Econic'ów w celu zredukowania smogu, z powodu którego często cierpi stolica Grecji.

Sztokholm, tak jak wiele innych miast w Europie, przekazał gospodarkę odpadami ze względów ekonomicznych prywatnym przedsiębiorstwom. Jednym z nich jest koncern Sita, który powstał    w wyniku fuzji Suez i Gas de France w 2006 r. Sita jest liderem rynku gospodarki odpadami w sektorze prywatnym w krajach północnoeuropejskich, w Holandii, Belgii. Siedziba firmy znajduje się cały czas we Francji.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Mercedes
Tematy w artykule: Mercedes ekologia Mercedes-Benz Econic NGT biogaz

Podobne wiadomości:

Mercedes klasa X Concept - oto zapowiedź pickupa premium

Mercedes klasa X Concept - oto zapowiedź...

Premiery 2016-10-27

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Fabryka Mercedesa w Jaworze w 2019 roku

Aktualności 2016-10-13

Komentuj:

~w 2009-12-22

jak to nie emituje dwutlenku wegla? metan to CH4, czyli weglowodor. Spalajac sie w powietrzu musi dawac CO2

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
AMG zbuduje nowego Mercedesa SL
Już za kilka lat na rynku pojawi się kolejna odsłona Mercedesa SL. Największy roadster od producenta samochodów w gwiazdą zostanie tym razem zaprojektowany przez ekipę z Affalterbach.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj