mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1.09 - Nowy bolid Kubicy

F1.09 - Nowy bolid Kubicy

Mniej elementów aerodynamicznych i gładkie opony - to cechy nowego bolidu BMW Sauber. "Przegląd Sportowy" przedstawia nowy samochód Roberta Kubicy oznaczony symbolem F1.09, dedykowany do startów w przyszłym sezonie.

F1.09 - Nowy bolid Kubicy
Widzieliśmy już poszczególne elementy, takie jak tylny spoiler czy opony bez rowków, ale żaden zespół Formuły 1 nie zaprezentował jeszcze całego bolidu zbudowanego według regulaminu, jaki będzie obowiązywał w przyszłym sezonie. Jakim samochodem Robert Kubica będzie ścigał się o mistrzostwo świata?

Z szerokim, ale mniej skomplikowanym przednim spoilerem, wąskim i złożonym z jednego płata tylnym skrzydłem, bez montowanych obecnie dodatkowych elementów aerodynamicznych samochody Formuły 1 będą wyglądały zupełnie inaczej niż bolidy, które teraz oglądamy na torach. Inne niż do tej pory proporcje sprawiają, że pojazd wydaje się dłuższy, bardziej smukły niż obecne modele, a zmienione skrzydła nasuwają skojarzenia z surowymi, kanciatymi bolidami sprzed kilkunastu lat.

W sezonie 2009 wyścigówki F1 będą jeździć na oponach bez rowków. Silniki zamiast dwóch, będą musiały wytrzymywać trzy weekendy Grand Prix. Innym rewolucyjnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie systemu KERS. To układ magazynujący energię powstającą w trakcie hamowania bolidu. Na każdym okrążeniu, naciskając guzik, kierowca będzie mógł wykorzystać ją do zwiększenia mocy swojego silnika, co ułatwi wyprzedzanie bądź zwiększenie przewagi.

Zmiany wprowadzane w F1 mają zwiększyć atrakcyjność wyścigów dla kibiców. Zapewniające mniejszą przyczepność skrzydła i brak poprawiających przepływ powietrza owiewek ma ułatwić praktycznie niemożliwe teraz wyprzedanie bez czekania na błędy rywali. Najbardziej prestiżowa seria wyścigowa ma być też tańsza i bardziej ekologiczna. Być może dzięki rewolucji w charakterystyce samochodów do rywalizacji o zwycięstwa włączą się też inne, do tej pory słabsze teamy.
Tematy w artykule: F1

Podobne wiadomości:

Audi mówi

Audi mówi "nie" Formule 1

Aktualności 2015-05-19

Rekord McLarena!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Sporym problemem na podkarpackim odcinku autostrady A4 jest mała liczba stacji benzynowych i Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Sytuacja niedługo się zmieni za sprawą przetargu na dzierżawę siedmiu miejsc.