mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: BMW bez KERS ale z pseudo-dyfuzorem

F1: BMW bez KERS ale z pseudo-dyfuzorem

Zespół BMW Sauber potwierdził wczoraj, że Robert Kubica i Nick Heidfeld nie będą używali systemu KERS w dwóch najbliższych wyścigach. Ten kontrowersyjny wynalazek, którego zastosowanie wymusiła FIA przy pełnym poparciu BMW, wkrótce może znowu poróżnić ekipy Formuły 1.

F1: BMW bez KERS ale z pseudo-dyfuzorem

Kubica używał KERS-u tylko w jednym wyścigu - Grand Prix Bahrajnu i chociaż wyniki były fatalne, to Polak przyznał, że bez doładowania byłoby jeszcze gorzej! Przed kolejną rundą mistrzostw świata, która odbędzie się w Hiszpanii zespół BMW Sauber obiecał m.in. odchudzenie najnowszego bolidu tak, aby Robertowi lepiej jeździło się z ciężkim KERS-em. Skąd więc decyzja o usunięciu hybrydy z udoskonalonych samochodów?

Spróbują w Turcji
- "Z technicznego punktu widzenia rezultaty jego użycia były jak dotąd pozytywne. System działał bez zarzutu" - zapewnił szef ekipy Mario Theissen. Ponieważ jednak testy między wyścigami są zakazane (z małymi wyjątkami) skuteczność wszystkich modyfikacji Kubica i Heidfeld sprawdzą dopiero podczas piątkowych treningów w Barcelonie.

Na dostosowanie bolidów w nowej specyfikacji technicznej będą mieli zaledwie trzy godziny. KERS byłby w tej sytuacji zbędnym utrudnieniem, dlatego zostanie wyjęty z samochodów. Zaś w Monako nie będzie potrzebny, bo na krętym ulicznym torze nie ma długich prostych, więc moc silnika jest sprawą drugorzędną.

Następna okazja nadarzy się dopiero w siódmym wyścigu sezonu. - "Być może zastosujemy KERS w Turcji" - stwierdził Theissen, który potwierdził, że w najbliższych wyścigach bolidy BMW Sauber nie będą miały również podwójnych dyfuzorów.

Na tym nie kończą się dylematy związane z zastosowaniem KERS. Wkrótce w organizacji FOTA, która zrzesza zespoły Formuły 1, może dojść do kolejnego technicznego sporu. Jego tematem będzie zastosowanie systemu hybrydowego w sezonie 2010. Większość ekip wolałaby raz na zawsze pożegnać urządzenie, które na razie przysporzyło więcej zmartwień i wydatków niż korzyści.


Podobne wiadomości:

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Robert Kubica pojedzie bolidem Williamsa

Aktualności 2017-10-03

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Zmiany w regulaminie WRC na 2017 rok

Aktualności 2015-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.