mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > F1: Ferrari odpuszcza McLarenowi

F1: Ferrari odpuszcza McLarenowi

Kierownictwo zespołu Formuły 1 Ferrari zdecydowało się wycofać wszystkie sądowe pozwy przeciwko ekipie McLaren-Mercedes związane z aferą szpiegowską, do jakiej doszło w ubiegłym roku.

F1: Ferrari odpuszcza McLarenowi
"Dla dobra dyscypliny zdecydowaliśmy się zakończyć spór, mamy nadzieję, że taka sytuacja już się nigdy więcej nie powtórzy" - napisano w piątek w oficjalnym oświadczeniu włoskiego teamu. Zespół McLaren-Mercedes w osobnym oświadczeniu przyznał, że obie strony doszły do porozumienia oraz że brytyjski team jest gotowy pokryć straty oraz koszty sądowe poniesione przez Ferrari. Szczegółów finansowych zawartego porozumienia oba zespoły nie ujawniły.

We wrześniu ubiegłego roku Światowa Rada Sportów Motorowych FIA podjęła decyzję o odebraniu zespołowi McLaren-Mercedes wszystkich punktów zdobytych w sezonie 2007 w klasyfikacji konstruktorów. Team został także ukarany grzywną w wysokości 100 mln dolarów (72 mln euro). Kara dla teamu McLaren-Mercedes była efektem tzw. afery szpiegowskiej, związanej z wykradzeniem danych technicznych z zespołu Ferrari.

Afera zaczęła się na początku 2007 roku, gdy inżynier włoskiego zespołu Anglik Nigel Stepney zdecydował się odejść z teamu i zaczął szukać nowego pracodawcy. Stepney nie krył, że jest rozgoryczony stosunkami panującymi w Ferrari, krytykował kierownictwo, które nie zatrzymało w ekipie szefa mechaników Rossa Brawna.

W kwietniu okazało się, że zawierający prawie 800 stron raport z wynikami prac konstrukcyjnych nowego bolidu Ferrari, jest w posiadaniu projektanta McLarena - Mike'a Coughlana, który otrzymał go od Stepneya. Raport został znaleziony podczas przeszukania domu Coughlana.

Szefowie McLarena po ujawnieniu sprawy natychmiast zwolnili z pracy Mike Coughlana i o oficjalnym komunikacie ogłosili, że nigdy przy projektowaniu bolidu nie stosowali rozwiązań technicznych i technologicznych, jakie były w raporcie włoskiego zespołu.
Tematy w artykule: F1 F1

Podobne wiadomości:

Pierwszy bolid Senny wystawiony na sprzedaż

Pierwszy bolid Senny wystawiony na sprzedaż

Aktualności 2014-12-08

Niebezpieczny KERS?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.